II Ogólnopolski Kongres Smart - Inteligentne Miasta w Katowicach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-05-2015,9:05 Aktualizacja: 06-05-2015,9:25
A A A

Czy miasta z południa Polski wykorzystują nowe technologie do inteligentnego rozwoju transportu i infrastruktury, aby polepszyć jakość życia mieszkańców? Jak oszczędzać energię w mieście, czy zagospodarowanie odpadów komunalnych może obniżyć koszty ciepła i prądu? Między innymi na te pytania będą odpowiadali uczestnicy II Ogólnopolskiego Kongresu Smart - Inteligentne Miasta, który 28 maja odbędzie się w Katowicach.

W stolicy woj. śląskiego spotkają się nie tylko eksperci, ale również politycy, samorządowcy oraz dziennikarze. Duży nacisk zostanie położony na to, aby poznać w jakim zakresie południowe miasta realizują koncepcję inteligentnego rozwoju. Patronem medialnym wydarzenia jest multiportal agropolska.pl.

Uczestnicy konferencji poznają również jak działa system gospodarowania odpadami w szwedzkich miastach, które podobnie jak polskie aglomeracje mają dobrze rozwiniętą sieć ciepłowniczą.

Miasta powinny być smart. Polska ma wiele do nadrobienia

Na jakich krajach powinniśmy się wzorować, a także jaki wpływ na rozwój polskich miast będą miały inteligentne technologie i rozwiązania infrastrukturalne? Między innymi na te pytania starano się odpowiedzieć podczas pierwszej odsłony...
Istotnym tematem do dyskusji będzie również nowoczesny transport publiczny oraz możliwości rozwoju samochodów elektrycznych w polskich miastach, jak i zagranicznych.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Agencji Rynku Rolnego oraz Krajowej Rady Spółdzielczej.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: b. premier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, b. premier i europoseł Jerzy Buzek, b. minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, poseł Artur Bramora, poseł i b. wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak, poseł Krzysztof Gadowski, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezydent Katowic Marcin Krupa oraz kanclerz Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach Arkadiusz Hołda.

28 maja w Katowicach planowana jest druga edycja tego wydarzenia. Inauguracja jedynego w Polsce cyklu regionalnych konferencji o smart cities miała miejsce w Warszawie 30 marca.

Ogólnopolski Kongres Smart coraz bliżej. Ostatnie dni na rejestrację

30 marca w Warszawie odbędzie się kongres, który jest największym wydarzeniem dedykowanym przedstawicielom biznesu oraz włodarzom miast w celu nawiązania relacji partnerskich w branży Smart. Patronem medialnym wydarzenia jest multiportal...
150 przedstawicieli lokalnych samorządów, przedsiębiorcy i eksperci dyskutowali na temat wpływu nowych technologii na jakość życia w mieście. Duży nacisk na konferencji został postawiony na doświadczenia innych krajów europejskich - Norwegii, Szwecji czy Niemczech.

Ważną informacją, jaka została ogłoszona na konferencji to, ujednolicone standardy inteligentnego rozwoju miast. 16 marca Polski Komitet Normalizacji przyjął pierwsza normę ISO w sprawie smart city, czyli zestandaryzowane współczynniki do mierzenia poziomu inteligentnego rozwoju. Dzięki temu miasta wreszcie mogą porównywać się z innymi i określić czy są już smart.

II Ogólnopolskim Kongresie Smart - Inteligentne Miasta odbędzie się w godz. 10-15 w dniu 18 maja w Wyższej Szkole Technicznej przy ul. Rolnej 43 w Katowicach.

Ogólnopolski Kongres Smart Inteligentne Miasta to kolejna inicjatywa grupy GP sp. z o. o., która w  latach 2013-2014 razem z Fundacją Polski Kongres Gospodarczy oraz Zieloną Stroną Mocy zorganizowała szereg konferencji i wydarzeń biznesowych cieszących się sporym zainteresowaniem np. cykl Polski Kongres Energii Odnawialnej.

Więcej informacji na www.inteligentne-miasta.eu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj