Holding spożywczy powstanie do końca roku. Doradca pomoże

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Zbigniew Kopeć PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-02-2020,8:05 Aktualizacja: 28-02-2020,8:11
A A A

Specjalnie powołany doradca wskaże etapy przekształcania Krajowej Spółki Cukrowej w holding spożywczy. Decyzje mają zapaść do końca roku - wynika z -wypowiedzi Artura Sobonia, wiceministra aktywów państwowych.

- Podpisaliśmy porozumienie i wspólnie wybierzemy doradcę z Krajową Spółką Cukrową, bo ona będzie tym podmiotem, na którym będziemy integrowali polską grupę spożywczą. Doradca pokaże nam etapy łączenia i do końca roku będziemy mieć grupę spożywczą - powiedział.

holding spożywczy, dochody rolników, Krajowa Spółka Cukrowa, Elewarr, rynki hurtowe

Holding spożywczy ma wesprzeć rolników

Utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej, tzw. narodowego holdingu, ma przyczynić się do wzrostu dochodów rolników. Koncepcja spółki jest już gotowa, trwają rozmowy na temat kapitału zakładowego - poinformował Jan Krzysztof...

Polityk dodał, że doradca ma przygotować strategię rozbudowy KSC jako grupy spożywczej, czy holdingu spożywczego, który będzie najważniejszym podmiotem w branży rolno-spożywczej w Polsce.

- Współpraca z doradcą pokaże nam, o jakie obszary można rozbudować działalność Krajowej Spółki Cukrowej, w postaci holdingu, polskiej grupy. Już dzisiaj są obszary, które wykraczają dalece poza rynek cukru, bo to jest także rynek ziemniaków czy zboża. Zobaczymy co wyjdzie z analiz, nie chcę dzisiaj przesądzać kolejnych połączeń, czy konsolidacji. Jeśli będzie zgoda co do tego, że konsolidacje przyniosą rozwój Krajowej Spółki Cukrowej w postaci polskiej grupy spożywczej, to do końca roku 2020 będziemy chcieli proces przeprowadzić - powiedział Soboń.

Wiceminister uczestniczył w rozpoczęciu kampanii sokowej w cukrowni w Werbkowicach.

To proces produkcji cukru z zagęszczonego soku z buraków przechowanego w cukrowni od jesieni.

Narodowy Holding Spożywczy, ksc, elewarr, jan krzysztof ardanowski, mateusz morawiecki, wsparcie dla rolnictwa

Holding spożywczy nie rozwiąże problemów rolników. Eksperci są zgodni

Znawcy rynku nie są przekonani, czy Narodowy Holding Spożywczy, który ma powstać w ramach rządowego "Planu dla Wsi", rozwiąże problemy rolników. Założenia programu przedstawili minister Jan Krzysztof Ardanowski i premier...

Zakład jest jednym z trzech - obok w Kruszwicy i Nakle - gdzie dzięki odpowiednim inwestycjom od trzech lat prowadzona jest kampania sokowa.

Krzysztof Kowa, prezes zarządu KSC powiedział, że kampania sokowa poprawia efektywność produkcji cukru.

- Jest bardzo ważna, bo mamy krótszą kampanię w okresie najmniej korzystnym, jesienno-zimowym, a przenosimy część kampanii na okres wczesnowiosenny. To jest efektywne, mamy spore oszczędności kosztowe, optymalizujemy cały proces logistyczny - wyjaśnił.

Kampania sokowa w Werbkowicach ma potrwać około 35 dni. W 2019/2020 cukrownia wyprodukowała 135 tys. ton cukru. Produkcja cukru z soku gęstego szacowana jest na około 36 tys. ton.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
WAŻNE TERMINY

15.03 - 17.05.2021 wnioski obszarowe w kampanii 2021 r. - zobacz więcej

29.03 - 16.05.2021 nabór wniosków - tworzenie lub rozwój krótkich łańcuchów dostaw lub rynków lokalnych -- zobacz więcej

31.03.2021- 29.05.2021 nabór wniosków - premie dla młodych rolników i restrukturyzacja małych gospodarstw - zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów