Grupa Boruta-Zachem finalizuje przejęcie InventionBio

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
24-12-2020,7:50 Aktualizacja: 23-12-2020,14:47
A A A
Grupa Boruta-Zachem S.A. (w trakcie zmiany na Hub.Tech S.A.) zakończyła negocjacje dotyczące przejęcia pakietu 60% akcji InventionBio, spółki prowadzącej badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie biotechnologii przemysłowej.
 
Transakcja obejmie 120 mln akcji spółki, które zostaną nabyte za kwotę ponad 115 mln zł. Pieniądze na jej realizacje będą pochodzić z emisji 150 mln akcji serii F, których cena zgodnie z rekomendacją Zarządu będzie wynosiła 0,68 zł. 
 
Adam Kuzdraliński

Biotechnologia dla ochrony roślin

Firma Nexbio z Lublina oferuje innowacyjne rozwiązania biotechnologicznych na potrzeby  ochrony roślin. Proponuje zastosowanie metod badań mikroorganizmów saprofitycznych oraz patogennych, pozwalających m.in. na całkowitą identyfikację...
Wycena InventionBio wynosi 306 mln zł, według czego pakiet 60% akcji spółki wycenia się na 184 mln zł. Boruta-Zachem otrzymała korzystną ofertę, aby nabyć go z 37,3 % dyskontem.
 
- Dołączenie InventionBio do Grupy Boruta-Zachem nie wiąże się tylko z konsolidacją wyników, ale także ze znaczącymi efektami synergii. Przełomowa technologia biorafinacji śruty rzepakowej oraz jej produkty znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach. Może być wykorzystana zarówno w agrobiotechnologii, jak i przy produkcji naturalnych kosmetyków. Spółka z sukcesami komercjalizuje swoje rozwiązania, a grono zainteresowanych kontrahentów stale się powiększa. Dodatkowo, InventionBio posiada imponujący portfel projektów realizowanych przy wsparciu dotacji unijnych – informuje Marcin Pawlikowski, wiceprezes Boruta Zachem. - Z końcem grudnia planujemy zakończyć transakcję, otwierając tym samym kolejny rozdział w historii Grupy - dodaje.
 
bio-gen, namysłów, biotechnologia, Artur Kleina, drobnoustroje, oczyszczanie środowiska

Polskie biotechnologie wchodzą na odległy rynek

Specjalizująca się w badaniach i wdrażaniu biotechnologii firma Bio-Gen przeprowadzi próby detoksykacji wód wokół szybów naftowych w Katarze przy użyciu specjalnie wyizolowanych i wyhodowanych mikroorganizmów....
Cena emisyjna 150 mln akcji serii F została ustalona na podstawie średniego kursu notowań akcji Boruty-Zachem z miesiąca poprzedzającego transakcję, wynosząc 0,68 zł. Pozyskane z niej środki, zostaną przeznaczone na sfinansowanie transakcji.
 
Spółka jest właścicielem innowacyjnej technologii opartej na procesie biotransformacji biomasy rolniczej z wykorzystaniem przeznaczonych na ten cel mikroorganizmów. W procesie biorafinacji pozyskuje się m.in. biosurfaktanty i lewan, wykorzystywane w przemyśle kosmetyczno-chemicznym oraz inne związki o właściwościach prozdrowotnych do zastosowania w żywności jak i paszach dla zwierząt. Wśród zainteresowanych rozwiązaniami spółki, są nie tylko krajowe przedsiębiorstwa, ale także duże koncerny tj. Perdue Agribusiness - amerykański potentat rolniczy, który chce zastosować rozwiązania InventionBio do produkcji dodatków paszowych. 
 
InventionBio pracuje także nad ekologicznym herbicydem – substytutem syntetycznych środków chwastobójczych oraz innowacyjną nanoemulsją o szerokim zastosowaniu na rynku kosmetycznym jak i farmakologicznym. Od 2016 r. spółka realizuje projekty o wartości ponad 206 mln zł, na które pozyskała ponad 137mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej.
 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY