Grupa Azoty wybuduje w Policach nową instalację propylenu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-10-2016,9:05 Aktualizacja: 05-10-2016,9:35
A A A

Nowa instalacja propylenu powstanie w Zakładach Chemicznych w Policach. List intencyjny dotyczący inwestycji podpisali Mariusz Bober, prezes Grupy Azoty i Wojciech Wardacki, prezes polickich zakładów. W uroczystości uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Projekt inwestycji, tzw. Police 2, zakłada budowę: instalacji do produkcji propylenu, bloku energetycznego oraz rozbudowę polickiego portu o terminal chemikaliów płynnych. Docelowo terminal obsługiwać będzie największe w Polsce statki z LPG, zwiększając dwukrotnie swoje zdolności operacyjne. Koszt inwestycji to 2 mld zł. Jej zakończenie planowane jest w 2019 r.

Grupa Azoty, innowacyjne projekty, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, konkurs, Innochem

Grupa Azoty z dofinansowaniem innowacyjnych projektów

Grupa Azoty w ramach pierwszego konkursu innowacyjnych projektów w przemyśle chemicznym Innochem realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju otrzymała dofinansowanie finansowe w kwocie 12,5 mln zł dla czterech projektów....

Obecny na uroczystości w Policach prezydent Andrzej Duda podkreślił znaczenie inwestycji zarówno w skali Europy, jak i świata. - Jeśli mówimy o nowoczesnej gospodarce, o gospodarce innowacyjnej, która będzie miała możliwość konkurowania wśród tych największych, tak jak tu w tym przypadku przemysłu chemicznego, jakim są Norwegia, Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, to musimy w nasz przemysł inwestować - powiedział.

- Cieszę się, że po tej ogromnej inwestycji tu na Pomorzu Zachodnim, jaką był i jest już zakończony gazoport (w Świnoujściu - PAP), teraz będzie kolejna wielka inwestycja realizowana w Policach. Pomorze Zachodnie bardzo tych inwestycji potrzebuje, potrzebuje też nowych miejsc pracy - dodał prezydent.

Wojciech Wardacki, prezes Zakładów Chemicznych w Policach podkreślił, że budowa instalacji do produkcji propylenu to strategiczny projekt dla rozwoju przemysłu w Polsce.

- Ostatnio jeden z profesorów porównał budowę fabryki w Policach do przekopania i oddania do eksploatacji Kanału Sueskiego. Grupa Azoty pokłada w tym projekcie wielkie nadzieje dla rozwoju całej Grupy, jak również mamy świadomość, że ta inwestycja wniesie duży wkład w rozwój polskiego przemysłu. Po podpisaniu listu intencyjnego jestem spokojniejszy co do źródeł finansowania i przeprowadzenia projektu pod względem finansowym - powiedział szef Polic.

Grupa Azoty szacuje, że budowa nowej instalacji wygeneruje rocznie ok. 2 mld dodatkowych przychodów. Po uruchomieniu produkcji na stałe zatrudnionych zostanie ok. 200 osób. Na świecie istnieje 18 instalacji do produkcji propylenu z propanu.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. jest jedną z największych firm chemicznych w Polsce wchodzących w skład Grupy Azoty SA. W 2014 r. przychody Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. wyniosły 2,4 mld zł przy zysku netto na poziomie 83 mln zł.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej