Grupa Azoty realizuje kolejną "dużą" inwestycję

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2022,8:40 Aktualizacja: 23-02-2022,8:51
A A A

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn realizuje inwestycję dotyczącą modernizacji węzła sprężania gazu syntezowego dla potrzeb Wytwórni Amoniaku. Łączną jej wartość szacuje się na 180 mln zł.

Jak wskazano, celem inwestycji jest odtworzenie zdolności sprężania gazu syntezowego dla potrzeb Wydziału Amoniaku poprzez zabudowę nowych kompresorów.


produkcja nawozów, Grupa Azoty, VAT na nawozy, tarcza antyinflacyjna

Grupa Azoty wytwarza nawozy na pełnych obrotach

Wytwarzamy nawozy na pełnych zdolnościach produkcyjnych i sprzedajemy wszystko - poinformowała Grupa Azoty. Jak oceniła, "rynek jest trudny". Po wprowadzeniu zerowego VAT na nawozy, spółka przewiduje, że dotychczasowe ceny netto...

"W Grupie Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn trwa realizacja zadania inwestycyjnego 'Modernizacja węzła sprężania gazu syntezowego dla potrzeb Wytwórni Amoniaku'. Jego generalnym wykonawcą jest Grupa Azoty Polskie Konsorcjum Chemiczne, a łączną wartość szacuje się na 180 mln zł" - podała spółka w komunikacie prasowym.

Efektem inwestycji - jak zaznaczono - będzie zwiększenie zdolności produkcyjnej amoniaku oraz optymalizacja kosztów produkcji. - To projekt, który jest zgodny z założeniami nowej strategii Grupy Azoty do 2030 roku – zadanie wpisuje się w tzw. najlepsze dostępne techniki (BAT) w obszarze energetyki przy produkcji amoniaku - wskazał Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty.

W zakresie umowy z generalnym wykonawcą inwestycji mieści się wykonanie obiektów budowlanych, instalacji technologicznych i pomocniczych, a także zabudowa, uruchomienie, przekazanie do eksploatacji i użytkowania kompresora.

Paweł Stańczyk, prezes Grupy Azoty ZAK poinformował, że jest już podpisana umowa z wykonawcą i przekazano plac budowy. - Obecnie trwają prace budowlane przy obiekcie kompresorowni, pompowni, basenu wody obiegowej oraz budynkach pomocniczych. Zakładamy, że zakończenie realizacji projektu nastąpi w pierwszej połowie 2023 roku - dodał.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn to producent nawozów azotowych, alkoholi OXO i plastyfikatorów, w tym pierwszego polskiego plastyfikatora nieftalanowego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

 

od 16.05.2022 - 14.07.2022 - rolnicy będą mogli składać wnioski o bezzwrotną premię na restrukturyzację małych gospodarstw

1–31.07.2022  - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt