Grupa Azoty pracuje bez zakłóceń. Gigant chwali się zyskiem za 2021 rok

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-04-2022,10:40 Aktualizacja: 28-04-2022,10:48
A A A

Grupa Azoty poinformowała, że dostawy gazu przebiegają bez zakłóceń, a produkcja jest prowadzona na zaplanowanym poziomie. Firma pochwaliła się również zyskiem za 2021 rok.

W środę Rosja odcięła dostawy gazu do Polski. Jednym z największych jego odbiorców są zakłady produkujące nawozy i chemikalia, takie jak GA.


dopłaty do nawozów, wsparcie dla rolnictwa, Wielkopolska Izba Rolnicza

Ile dostaniesz dopłaty do nawozów? Zobacz wyliczenia WIR

Rządowi udało się wreszcie uzyskać unijną zgodę na dopłaty do nawozów. Wielu rolników zastanawia się, jak je rachować i na jakie kwoty może liczyć. Wielkopolska Izba Rolnicza pokazała przykłady. Specjaliści z WIR przypominają, że...

"W nawiązaniu do informacji dotyczących wstrzymania przez Rosję dostaw gazu do Polski, Grupa Azoty informuje, że dostawy gazu ziemnego do spółek Grupy Kapitałowej realizowane są w ramach umowy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem S.A. Polska może pozyskiwać gaz z różnych kierunków, m.in. poprzez połączenia gazowe na granicy zachodniej i południowej oraz terminal LNG w Świnoujściu. Uzupełnieniem bilansu jest krajowe wydobycie gazu oraz wysokie zapasy paliwa zgromadzone w polskich magazynach gazu" - podkreśliła nawozowy gigant.

W oświadczeniu zaznaczono, że obecne dostawy do spółek GA przebiegają bez zakłóceń, a produkcja jest prowadzona na zaplanowanym poziomie. Spółki mają przygotowane plany i scenariusze operacyjne na wypadek zakłóceń lub ograniczeń dostaw gazu ziemnego.

"Grupa Azoty odnotowała w 2021 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 15,90 mld zł (zwiększenie o 5,38 mld zł r/r) oraz wynik EBITDA w wysokości 1,95 mld zł (o 624 mln zł więcej niż rok wcześniej), osiągając marżę EBITDA na poziomie 12,2 proc. (niższą o 0,4 p.p. r/r). Zysk netto osiągnięty w 2021 roku w wysokości 634 mln zł był o 279 mln zł wyższy w porównaniu z rokiem ubiegłym" - podała spółka w komunikacie.

"Segment Nawozy był odpowiedzialny za 55 proc. łącznych przychodów i 40 proc. wyniku EBITDA. Największą rentowność wypracował Segment Chemia, który na poziomie wyniku EBITDA niemal zrównał się z Segmentem Nawozy, w efekcie znakomitych wyników IV kwartału. Segment Tworzywa odnotował dodatnią, niemal 10 proc. marżę EBITDA" - czytamy dalej.

Grupa Azoty to największy producent nawozów w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt