Grupa Azoty dostanie wsparcie finansowe na inwestycje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2015,15:35 Aktualizacja: 24-04-2015,8:09
A A A

Grupa Azoty podpisała z konsorcjum banków umowę kredytu odnawialnego z przeznaczeniem na finansowanie potrzeb korporacyjnych w tym projektów inwestycyjnych.

Dzięki niej Grupa Azoty uzyska 1,5 mld zł, które zamierza przeznaczyć m.in. na realizację programu inwestycyjnego zapisanego w strategii firmy do 2020 roku.

To pierwszy krok programu finansowania nowych inwestycji, a Grupa Azoty finalizuje kolejne rozmowy na temat finansowania całego pakietu projektów. W czwartek 23 kwietnia umowa została zawarta z bankami PKO Bank Polski SA, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Zachodni WBK SA, ING Bank Śląski SA.

Umowa kredytu odnawialnego stanowi część pakietu finansowania długoterminowego w łącznej kwocie 2,2 mld zł. Grupa Azoty jest w trakcie finalizacji negocjacji dokumentacji kredytowej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym dla udzielenia kredytu terminowego w kwocie 550 mln zł oraz z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju kredytu w kwocie 150 mln zł, które zostaną udzielone na okres 10 lat.

265 mln zł zysku. Grupa Azoty podsumowała 2014 rok

Grupa Azoty zakończyła miniony rok przychodami ze sprzedaży na poziomie blisko 9.9 mld zł (9,8 mld zł w 2013 r.) przy zysku netto na poziomie 265 mln zł (oczyszczony ze zdarzeń jednorazowych zysk netto w roku 2013 wyniósł 245 mln zł). W...
- Dzięki współpracy z polskim sektorem bankowym będziemy mogli wznieść polską chemię na jeszcze wyższy poziom technologiczny. Zgodnie ze strategią, którą przyjęliśmy do 2020 r. skupiamy się na dalszym rozwoju organicznym Grupy Azoty oraz na fuzjach i przejęciach - mówi Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty.

Jakub Papierski, wiceprezes PKO BP podkreśla, że kredyt udzielony Grupie Azoty przez konsorcjum banków z PKO BP jako agentem kredytu, jest modelowym przykładem współpracy. - Zarówno siła kapitałowa banku, jak i doświadczenie zespołu przygotowującego tę transakcję, pozwoliły nam z sukcesem uczestniczyć w tym procesie - podkreśla.

W ramach przyjętej strategii do 2020 r. Grupa Azoty wyselekcjonowała 68 projektów inwestycyjnych, które znajdują się na różnym etapie planowania lub realizacji, na które zamierza przeznaczyć blisko 7 mld zł.

- Planujemy przeznaczyć blisko 7 mld zł na cele przewidziane w Strategii Grupy Azoty. Wsparcie sektora bankowego jest kluczowe dla realizacji blisko 70 projektów - zaznacza Andrzej Skolmowski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty.

Podkreśla, że dzięki zaangażowaniu tych środków, można wzmocnić pozycję konkurencyjną Grupy Azoty na światowych rynkach. - Zakładamy, że przełoży się to na wzrost zysków Grupy Azoty, a tym samym naszych akcjonariuszy - dodaje Skolmowski.

Grupa Azoty zakończyła 2014 rok przychodami ze sprzedaży na poziomie blisko 9,9 mld zł przy skonsolidowanym zysku netto na poziomie 265 mln zł.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu