Elektrownie wodne należące do Tauron Ekoenergia wygrały aukcję OZE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-07-2017,7:45 Aktualizacja: 08-07-2017,7:51
A A A

Wszystkie zgłoszone elektrownie wodne Tauron Ekoenergia wygrały aukcję OZE i uzyskały gwarantowaną cenę sprzedaży energii elektrycznej do końca pełnego okresu wsparcia.

Grupa Tauron przygotowuje się do kolejnych aukcji i planuje zgłoszenie większych jednostek wytwórczych.

Aukcja OZE, w której wzięły udział elektrownie Taurona dotyczyła istniejących instalacji o mocy nie większej niż 1 MW, spełniających kryterium stopnia wykorzystania mocy zainstalowanej elektrycznej powyżej 3504 MWh/MW/rok oraz emisyjności nie większej 100 kg/MWh. Aukcja została przeprowadzona 30 czerwca.

nowe prawo wodne, prawo wodne, opłaty za wodę, sejm, ministerstwo środowiska, krir

Nowe Prawo wodne uderzy w rolników. KRIR nie ma wątpliwości

Krajowa Rada Izb Rolniczych krytykuje zapisy nowego Prawa wodnego. Zdaniem rolniczego samorządu gospodarze będą musieli spełniać nawet takie wymogi, które w dokumencie nie są dokładnie określone.   W uwagach złożonych do projektu KRIR...
Zgodnie z regulaminem, aukcję wygrywają uczestnicy oferujący najniższą cenę, aż do wyczerpania ilości lub wartości energii elektrycznej przewidzianej do sprzedaży.

W porównaniu do poprzedniego roku, cena referencyjna dla elektrowni wodnych wzrosła o 10 zł/MWh - do poziomu 480 zł/MWh, co dało możliwość wyższego kwotowania ofert.

Łącznie w ramach aukcji zwyciężyły 44 oferty z wolumenem 312 441,33 MWh o wartości 115 932 066,37 zł.

"Wygrana w aukcji OZE jest sukcesem Grupy Tauron. Zgłoszone elektrownie wodne uzyskały stałą cenę sprzedaży energii elektrycznej do końca pełnego okresu wsparcia" - czytamy w komunikacie prasowym.

Przejście do systemu aukcyjnego, wobec obecnych cen energii elektrycznej i zielonych certyfikatów, gwarantuje wygranym instalacjom znaczącą poprawę wyników finansowych.

melioracja, wieś, nowe prawo wodne, Wiktor Krzemiński, rowy odwadniające, przepusty

Melioracja na wsi wymaga nadzoru. Nowe Prawo wodne to zapewni?

W najbliższych dniach do Sejmu trafi projekt nowego Prawa wodnego. Regulacje są niezbędne ponieważ powierzchnia zmeliorowanych użytków rolnych w Polsce wynosi ok. 6 mln 420 tys. hektarów, czyli tylko ponad 39 proc. Ponadto tylko część...
Ustawa o odnawialnych źródłach energii z dnia 20 lutego 2015 r. wprowadziła nowy system wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej z OZE w postaci aukcji. Mechanizm ten pozwala na uzyskanie stałej ceny sprzedaży energii elektrycznej w okresie wsparcia.

Dotychczasowy mechanizm tzw. zielonych certyfikatów ze względu na dużą nadpodaż praw majątkowych doprowadził do gwałtownego spadku cen certyfikatów i w efekcie zmniejszenia przychodów uzyskiwanych przez wytwórców energii elektrycznej w OZE.

Warunkiem przystąpienia instalacji OZE do aukcji jest ujęcie przez ministra energii w stosownym rozporządzeniu koszyka aukcyjnego, do którego zakwalifikują się poszczególne instalacje. Pierwsze aukcje OZE odbyły się 30 grudnia 2016 r.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement