EBI i EBOR zapewnią finansowanie strategicznych inwestycji Grupy Azoty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
28-05-2015,15:15 Aktualizacja: 28-05-2015,15:35
A A A

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) udzieliły w Londynie finansowania dla strategicznych inwestycji Grupy Azoty.

Porozumienie obejmuje umowy kredytowe na 10 lat w wysokości 550 mln zł (134 mln euro) od EBI i 150 mln zł (37 mln euro) od EBOR. To jednak część większego pakietu finansowania Grupy Azoty o łącznej wartości 2,2 mld zł (504 mln euro), który ma umożliwić rozwój firmy zgodnie ze strategią do 2020 roku - m.in. wejście na nowe rynki w regionie.

Pozostałe 1,5 mld zł (370 mln euro) zostanie zapewnione przez konsorcjum polskich banków - PKO BP S.A., BGK, BZ WBK S.A. ING BSK S.A..

- Dzięki strategicznemu partnerstwu z EBI i EBOR będziemy mogli w pełni wykorzystać potencjał polskiego przemysłu chemicznego. Przez konsekwentnie realizowaną konsolidację osiągnęliśmy status czołowego gracza na europejskim rynku chemiczno-nawozowym. Gwarancja długoterminowego finansowania największych banków w Europie w wysokości 700 mln zł pozwoli nam realizować kolejne kluczowe dla grupy inwestycje - powiedział Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty.

- Bank Unii Europejskiej jest znaczącym inwestorem na polskim rynku i partnerem dla przedsiębiorstw, które realizują obiecujące projekty i strategie. Naszym priorytetem jest zwiększenie konkurencyjności w Polsce przez wspieranie innowacyjności i międzynarodowej ekspansji takich firm jak Grupa Azoty - stwierdził z kolei Werner Hoyer, prezes EBI.

A Suma Chakrabarti, prezes EBOR dodał: - Cieszymy się, że możemy zapewnić długoterminowe finansowanie dla Grupy Azoty, które pozwoli jej stać się ważnym graczem na międzynarodowym rynku. Jesteśmy niezwykle zadowoleni z dotychczasowych wyników grupy i w pełni popieramy przyjętą przez zarząd strategię, która zapewni dalszy dynamiczny rozwój.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt