Dopłaty pozwolą na zakup nowych maszyn rolniczych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-02-2015,12:55 Aktualizacja: 03-02-2015,12:56
A A A

2014 rok był rekordowy dla całej branży leasingowej. Według danych pochodzących ze Związku Polskiego Leasingu w zeszłym roku sfinansowano ruchomości i nieruchomości o łącznej wartości prawie 43 mld zł, a dynamika wzrostu wyniosła ponad 21 proc.

Kolejny rok z rzędu świetne wyniki osiągnął BZ WBK Leasing. Firma uzyskała wysokie przyrosty praktycznie w każdej istotnej kategorii finansowania środków trwałych.

Spółka utrzymała pozycję lidera branży w segmencie Maszyn i Urządzeń, zamykając 2014 rok z ponad 11-procentowym udziałem w rynku i wartością sfinansowanych maszyn na kwotę ponad 1,465 mln zł (dynamika prawie +27 proc. r/r).

- Rok 2014 był dla naszej spółki niezwykle ważny, ponieważ BZ WBK Leasing obchodził 15 rocznicę swojej działalności na rynku leasingu w Polsce - mówi Tomasz Sudaj, dyrektor zarządzający ds. strategii rynkowej w BZ WBK Leasing. - Stawiamy sobie coraz większe cele, konsekwentnie zwiększając nasz udział w finansowaniu każdej kategorii środków trwałych, m.in. dzięki systematycznemu rozwojowi naszych sieci sprzedażowych - dodaje Sudaj.

Według danych ZPL do końca 2014 r. leasingodawcy sfinansowali pojazdy o wartości prawie 26,6 mln zł, co oznacza blisko 28-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu. Wśród nich największe przyrosty odnotowano w pojazdach ciężarowych (6359,6 mln zł, +63,54 proc.), pojazdach o masie do 3,5 tony (4497,8 mln zł, +94,8 proc.) oraz autobusach (1242,7 mln zł, +46.06 proc.).

Dopłaty zachęcają do zakupów

A jak wyglądają statystyki, jeżeli chodzi o maszyny rolnicze? BZ WBK Leasing od dłuższego czasu znajduje się w gronie liderów finansowania. Z końcem 2014 roku firma sfinansowała nieruchomości w tej grupie środków trwałych na kwotę ponad 686 mln zł, co dało jej dynamikę na poziomie prawie 42 proc. oraz ponad 20 proc. udziału w rynku.

- Globalna produkcja rolnicza według szacunków GUS w 2014 r. zwiększyła się o 5,7 proc. w porównaniu z 2013 r. Przyczynił się do tego zarówno wzrost produkcji roślinnej (o 4,7 proc.), jak i zwierzęcej (o 6,9 proc.) - podkreśla Daniel Mrozek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży w BZ WBK Leasing.

- W zeszłym roku utrzymał się wzrost cen detalicznych niektórych towarów i usług zakupowych na bieżącą produkcję rolniczą oraz przeznaczonych na cele inwestycyjne. Wysoki potencjał inwestycyjny polskiego rolnictwa potwierdza rosnąca z roku na rok liczba zawieranych umów - dodaje Mrozek.

W jego ocenie, "istotnym stymulatorem dalszego wzrostu inwestycji w tym roku będą także dopłaty bezpośrednie dla rolników". Tylko w 2015 r. pula dopłat dla Polski wyniesie 3,4 mld euro (14,3 mld zł).

- Od wielu lat z sukcesem finansujemy polskie rolnictwo. Dzięki stale poszerzanej ofercie produktów, dostępnej u wyspecjalizowanej w obsłudze rynku rolnego sieci ponad 70 mobilnych doradców ds. agrobiznesu oraz we wszystkich oddziałach Banku Zachodniego WBK na terenie całej Polski, dziś możemy cieszyć się z osiąganych wyników i ponad 20-procentowym udziałem w rynku. W roku bieżącym planujemy kolejny wzrost liczby dedykowanych rolnictwu doradców - podsumowuje Tomasz Sudaj.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement