BGŻ BNP Paribas stawia na zrównoważone rolnictwo

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-08-2017,10:25 Aktualizacja: 12-08-2017,10:37
A A A

Bank BGŻ BNP Paribas wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP" wesprze rolników w implementacji optymalnych standardów zrównoważonego rolnictwa.

Sektor ten jest kluczową gałęzią gospodarki (odpowiada za 3,8 proc. światowego PKB oraz 29 proc. zatrudnienia), a jego znaczenie będzie rosnąć w kolejnych dekadach.

Szacuje się, że do 2050 roku liczba ludności na świecie osiągnie poziom 9 miliardów, dlatego globalne zapotrzebowanie na towary rolnicze oraz żywność będzie wzrastać.

rolnictwo zrównoważone, zrównoważone rolnictwo, Bayer, nawożenie, ochrona roślin

Warto postawić na zrównoważone rolnictwo. To się opłaca

62 proc. polskich rolników docenia zrównoważone rolnictwo, a połowa jest przekonana, że jego znaczenie będzie rosło. Plantatorzy stosują różnorodne odpowiedzialne praktyki, a najbardziej powszechną jest zmianowanie upraw -...
Inwestowanie w zrównoważone praktyki rolne oraz współpraca z podmiotami w rolniczym łańcuchu dostaw jest jedną z najbardziej skutecznych strategii zapewniających odpowiednie zasoby żywności i ograniczenie głodu, zdefiniowanych jako jeden z Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. 

Świadomość ograniczonych zasobów naturalnych była główną przyczyną powstania Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP". Stowarzyszenie jest niekomercyjną inicjatywą osób i firm zaangażowanych w rozwój rolnictwa zrównoważonego w Polsce.

Członkami stowarzyszenia jest 20 firm reprezentujących różnorodne branże produkcji żywności od rolników, przez producentów i dystrybutorów środków produkcji po przetwórców żywności. Dzięki przystąpieniu Banku BGŻ BNP Paribas, stowarzyszenie rozszerzyło się
o przedstawicieli branży finansowej. 

wołowina, produkcja wołowiny, żywność ekologiczna, Jerzy Wierzbicki, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięs

Producenci wołowiny stawiają na ekologię i zrównoważone rolnictwo

Rynek ekożywności wciąż zyskuje na wartości, a konsumenci coraz chętniej wybierają takie produkty. Mięso wołowe z ekoetykietą cieszy się rosnącą popularnością w Chinach, a jest to drugi po USA rynek ekologicznej żywności. - Już ponad 50 proc....
- Rolnictwo zrównoważone to zysk zarówno  dla rolnika, jak i dla środowiska oraz społeczeństwa. To proces korzystny dla wszystkich w łańcuchu od pola do stołu. Wprowadzanie zrównoważonych praktyk w rolnictwie  jest dla wielu rolników zmianą dotychczasowego sposobu produkcji i zarządzania gospodarstwem, a my jako Bank wspierający rolników chcemy im pomagać w procesie dostosowywania się do najlepszych standardów zrównoważonego rolnictwa - podkreśla Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro Banku BGŻ BNP Paribas. 

Rozwój produkcji zrównoważonej jest dla rolników wyborem, ale i zobowiązaniem wynikającym z faktu zarządzania zasobami naturalnymi wykorzystywanymi w procesie produkcji rolnej. Działalność statutowa stowarzyszenia polega na współpracy z gospodarstwami rolnymi, które zdecydowały się na zrównoważoną produkcję, tj. uwzględniającą:

  • dbałość o stan środowiska naturalnego,
  • rozwój i realizację potrzeb społecznych,
  • oraz gwarancję godziwego wynagrodzenia dla rolnika.

Program stowarzyszenia obejmuje wdrażanie zasad rolnictwa zrównoważonego w gospodarstwach rolnych, audyt gospodarstw oraz szkolenia z zakresu odpowiedzialnych praktyk agrotechnicznych, jak również podnoszenie kwalifikacji w zakresie finansów oraz  kompetencji miękkich.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
WAŻNE TERMINY

15.03 - 17.05.2021 wnioski obszarowe w kampanii 2021 r. - zobacz więcej

29.03 - 16.05.2021 nabór wniosków - tworzenie lub rozwój krótkich łańcuchów dostaw lub rynków lokalnych -- zobacz więcej

31.03.2021- 29.05.2021 nabór wniosków - premie dla młodych rolników i restrukturyzacja małych gospodarstw - zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów