Copy LinkXFacebookShare

Będzie pomoc wojska dla Enei przy usuwaniu zniszczeń

Enea zwróciła się do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy z wnioskiem o pomoc wojska przy usuwaniu skutków nawałnicy, która przeszła w nocy z piątku na sobotę przez województwo kujawsko-pomorskie. Chodzi o usuwanie wiatrołomów. Pomoc zostanie udzielona.

– Mamy wniosek od firmy Enea o pomoc wojska. On został przekazany przez wojewodę do Ministerstwa Obrony Narodowej i do wiadomości dowódcy rodzajów sił zbrojnych. Z naszych informacji wynika, że siły zostaną przekazane. Nie mam jeszcze informacji, jaka będzie to jednostka – powiedział PAP doradca wojewody Jarosław Jakubowski.

Przedstawiciel Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy podkreślił, że chodzi o usuwanie wiatrołomów pod odbudowę linii średniego i niskiego napięcia. Z informacji PAP wynika, że pomoc zostanie udzielona najprawdopodobniej m.in. w powiecie nakielskim.

W kulminacyjnym momencie prądu w województwie kujawsko-pomorskim nie miało 110 tys. odbiorców. W środę wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz poinformował, że obecnie nie ma go mniej niż 5 tysięcy odbiorców, ale usuwanie ostatnich skutków nawałnicy jest często najtrudniejsze.

We wtorek wiceszef MON Bartosz Kownacki zapewnił w Wielkiej Kloni w powiecie tucholskim, że jego resort jest cały czas w kontakcie z MSWiA i reaguje na wszelkie zapotrzebowania i wnioski, które płyną po nawałnicy.

Pułk inżyniersko-saperski z Inowrocławia jest gotowy, żeby pomóc na terenie regionu – zapewnił wiceminister.

W wyniku nawałnicy w województwie kujawsko-pomorskim osiem osób zostało rannych, zniszczonych zostało ok. 2,5 tysięcy domów i 8 tys. ha lasów, a 110 tys. odbiorców zostało pozbawionych prądu. Najbardziej ucierpiały powiaty tucholski, sępoleński, nakielski, żniński, bydgoski, a częściowo też powiaty inowrocławski i radziejowski.

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Odzyskany ciągnik wrócił do właścicielki. Wskazała na syna

Turbulencje na rynku mleka, rynek mleka, mleczarstwo, ceny mleka, ceny, eksport mleczarski, Global Dairy Trade, Polska Izba Mleka
Bydło

Turbulencje na rynku mleka w UE. Przed nami trudne miesiące