Bayer poleca trzy nowe odmiany kukurydzy na nowy sezon

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
05-10-2020,8:35 Aktualizacja: 05-10-2020,9:11
A A A
1 października podczas konferencji online oprócz koncepcji rolnictwa zrównoważonego i platformy Bayer ForwardFarming, o której już pisaliśmy, firma ta zaprezentowała także nowe odmiany kukurydzy na nadchodzący sezon. 
 
Katarzyna Gallewicz z firmy Bayer zwróciła uwagę, że wzrasta znaczenie kukurydzy wśród upraw w Polsce. Według najnowszych danych agencji badawczej Kleffmann Group, to obecnie druga pod względem wielkości uprawa w naszym kraj, zaraz po zbożach. Od 5 lat, co roku, utrzymuje się wzrostowa dynamika uprawy kukurydzy - dziś ta powierzchnia w Polsce wynosi 1 308 tys. ha. 
 
rolnictwo zrównoważone, ForwardFarming, Bayer, Krzysztof Nykiel, zmiany klimatu

Zrównoważone rolnictwo to przyszłość

1 października podczas konferencji online firma Bayer zaprezentowała koncepcję rolnictwa zrównoważonego, a także sposób jej popularyzacji na świecie poprzez gospodarstwa demonstracyjne. Jedno z nich znajduje się w Polsce. Jego...
Bayer wpisuje się w te trendy, rozwijając sprawdzone już odmiany uprawiane przez rolników w Polsce, np. DKC3939 czy DKC3787. Firma wprowadza również nowe odmiany, które - dzięki postępowi genetycznemu - odpowiadają na potrzeby rolników w zakresie uprawy kukurydzy na słabszych glebach, w warunkach niedostatecznego uwilgotnienia, oczekujących wysokiej tolerancji na choroby czy lepszej organizacji żniw.
 
W sezonie 2021 Bayer oferuje 3 nowe odmiany:
 
DKC3079 (FAO 230) to najwcześniejsza odmiana kukurydzy o ziarnie typu dent w portfolio firmy. Jest ona przeznaczona do uprawy na ziarno na obszarze całego kraju. Wyróżnia się bardzo wysokim plonem oraz niską wilgotnością ziarna w czasie zbioru. Charakteryzuje się bardzo dobrym wigorem początkowym i tolerancją na chłody wiosenne. Posiada mocne i zdrowe łodygi, nie łamie się i nie wylega. Koszulki, okrywające kolby, są krótkie i łatwo się otwierają. Dzięki silnemu efektowi Dry-Down bardzo szybko oddaje wodę w końcowej fazie dojrzewania. DKC3079 to efektywna odmiana o wysokim i stabilnym poziomie plonowania, również na glebach słabszych. 
 

Nowy szef działu Crop Science firmy Bayer

Antoine Bernet, wcześniej kierujący organizacją handlową Crop Science w Skandynawii i dyrektor zarządzający Bayer Dania, objął stanowisko szefa działu Crop Science w Bayer dla Polski, Czech i Słowacji oraz krajów bałtyckich (Litwa,...
DKC3609 (FAO 250-260) jest przeznaczona do uprawy na ziarno. W swojej grupie wczesności wyróżnia się bardzo wysokim potencjałem plonowania oraz bardzo dobrą tolerancją na chłody wiosenne. Wytwarza średniowysokie rośliny z nisko zawieszonymi kolbami oraz ziarno typu dent o wysokiej masie tysiąca ziaren. Odmiana przeznaczona jest do uprawy na glebach średnich i dobrych. Oprócz wysokiej wydajności, atutem odmiany DKC3609 jest także wysoka tolerancja na wyleganie, również w przypadku opóźnionego terminu zbioru.
 
DKC3888 (FAO 270) to średniopóźna odmiana mieszańcowa o bardzo wysokim i stabilnym poziomie plonowania na ziarno. Charakteryzuje się bardzo dobrym wigorem początkowym. Posiada średniowysokie rośliny o mocnych łodygach, dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym, bardzo dobrej zdrowotności oraz wysokiej tolerancji na wyleganie. Wytwarza kolby typu flex oraz ziarno typu dent. DKC3888 to  odmiana, która dobrze toleruje stresowe warunki uprawowe, takie jak okresowe niedobory wody w glebie i wysokie temperatury (HD- Heat and Drought), dzięki czemu plonuje wysoko i wiernie.
 
W 2021 r. Bayer zamierza rozwijać ponadto nową odmianę DKC 3697 (FAO 240-250), przeznaczoną do uprawy na jakościową kiszonkę o wysokiej koncentracji energii. Łączy w sobie cechy wysokiej wydajności oraz bardzo dobrych parametrów jakościowych kiszonki (wysoka zawartość skrobi, dobra strawność włókna), co przekłada się na wysoką wydajność mleczną. DKC3697 toleruje okresowe niedobory wody w glebie. Polecana jest do uprawy na wszystkich typach gleb na obszarze całej Polski.
 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

30.09. - 29.10.2020 rekompensata na zakończenie działalności rolniczej <-- zobacz więcej

15.10 - 02.11.2020 składka KRUS na IV kwartał <-- zobacz więcej

19.10 - 30.11.2020 wsparcie finansowe na tworzenie grup producentów  <-- zobacz więcej

26.10 - 24.11.2020 dotacje do tzw. małego przetwórstwa i rolniczego handlu detalicznego <-- zobacz więcej

15.10 - 31.12.2020 300 tys. zł na odtworzenie potencjału produkcji rolnej <-- zobacz więcej

30.11.2020 Powszechny Spis Rolny

31.12.2020 pomoc w związku z COVID-19 dla poszkodowanych przez suszę