Azoty Puławy inwestują w nową linię nawozów granulowanych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Zbigniew Kopeć PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-07-2020,9:20 Aktualizacja: 02-07-2020,9:24
A A A

Nową linię granulacji mechanicznej saletry uruchomiono w Zakładach Azotowych Puławy. - To inwestycja, o której śmiało można powiedzieć, że jest epokową - powiedział Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

- Mówimy o inwestycji, która w całości będzie kosztowała 1,3 mld zł, a prace dotychczas wykonane to 430 mln zł. Potężne pieniądze pokazujące, że polski przemysł chemiczny rozwija się i ma przed sobą bardzo dobrą przyszłość - powiedział polityk.

koronawirus, epidemia koronawirusa, sars-cov-2, pandemia

Grupa Azoty wprowadza prewencyjne środki bezpieczeństwa

Spółki Grupy Azoty przeznaczą łącznie 3 miliony złotych na walkę z koronawirusem - podaje Grupa Azoty w  komunikacie. Darowizny mogą mieć charakterze pieniężny i rzeczowy. Każda z kluczowych spółek przeznaczy po 750...

Dodał, że zakłady, które funkcjonują od lat 60. XX wieku, nigdy jeszcze nie przeżywały takiego boomu inwestycyjnego, jak obecnie. - To jest ogromna inwestycja, położona na 16 hektarach, po raz pierwszy wychodząca poza dotychczasowy obręb zakładów, można powiedzieć zupełnie nowa jakość - stwierdził wicepremier.

Tomasz Hryniewicz, prezes Zakładów Azotowych Puławy podkreślił, że spółka inwestuje coraz więcej. Przypomniał, że w 2005 r., gdy debiutowała na giełdzie, nakreślono jej wizję jako placu budowy.

- Dekadę później w 2015 r. inwestycje sięgnęły 2,1 mld zł, dzisiaj, pięć lat później mamy ponad 70 projektów rozpoczętych na łączną kwotę blisko 3 mld zł. W 2016 r. w 50-lecie uruchomienia zakładów w Puławach wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej - powiedział.

- Uruchomiona instalacja będzie jedną z dwóch linii granulacji mechanicznej saletry w nowej wytwórni nawozów. Druga linia ma być uruchomiona w przyszłym roku. Wytwórnia będzie miała wydajność od 2,4 do 2,8 tys. ton nawozów na dobę. Wartość inwestycji to 430 mln zł. W puławskich Azotach powstaje też nowa wytwórnia kwasu azotowego. Łącznie utworzą kompleks  nawozowy o wartości 1,3 mld zł - poinformował rzecznik Marek Sieprawski.

Granulowana saletra amonowa i saletrzak pozwolą zaspokoić rosnące zapotrzebowanie ze strony rolnictwa wielkoobszarowego.
 

Poleć
Udostępnij