ARiMR podpisała porozumienie z agencją z Litwy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-06-2016,8:25 Aktualizacja: 29-06-2016,8:55
A A A

Daniel Obajtek, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Daniel Obajtek oraz Ericas Berontas, szef Krajowej Agencji Płatniczej Litwy podpisali 5-letnie porozumienie o współpracy w zakresie realizacji WPR na lata 2014-2020.

Porozumienie dotyczy podejmowania wspólnych inicjatyw i współpracy we wdrażaniu dopłat bezpośrednich oraz płatności współfinansujących rozwój obszarów wiejskich. Przewidziana jest też kooperacja w zakresie rozwoju systemów informatycznych i przy podejmowaniu wspólnych inicjatyw na rzecz krajów kandydujących do UE i spoza Unii.

grunty rolne, ARiMR, RPO, Adam Bodnar, prawo, przepisy, ministerstwo rolnictwa, MRiRW

ARiMR nie będzie rozstrzygać o legalności posiadania ziemi

Nadanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - w ramach postępowania o przyznaniu płatności bezpośrednich - uprawnień do rozstrzygania co do legalności posiadania ziem, mogłoby prowadzić do rozbieżnych rozstrzygnięć dotyczących tego...

Obajtek powiedział, że z inicjatywy strony litewskiej agencja będzie zaangażowana do pomocy w tworzeniu agencji płatniczej na Ukrainie. Wyjaśnił, że Ukraińcy zwrócili się o pomoc do litewskiej agencji, a Litwini zaproponowali Polsce współpracę w tym zakresie. Chodzi o pomoc w tworzeniu agencji rolnej działającej na wzór litewskiej czy polskiej agencji płatniczej.

Berontas poinformował z kolei, że Krajowa Agencja Płatnicza Litwy (NMA) jest jedną z dwóch unijnych agencji płatniczych w tym kraju. Ale jest już decyzja, że druga (odpowiednik polskiej Agencji Rynku Rolnego) będzie przyłączona do NMA.

NMA wypłaca dopłaty bezpośrednie dla ok. 135 tys. rolnikom. ARiMR realizuje wypłaty dopłat bezpośrednie dla ok. 1 mln 350 tys. rolników.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu