Anwil uruchomił pracownię badań własności fizycznych nawozów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-02-2022,9:40 Aktualizacja: 01-02-2022,9:44
A A A

W Anwilu z Grupy Orlen uruchomiono pracownię badań własności fizycznych nawozów. Jej działalność pozwoli m.in. na bieżące testowanie nowych formuł nawozowych oraz badanie dodatków.

Informując o otwarciu pracowni spółka zaznaczyła, że jednym z jej celów biznesowych "jest utrzymanie wysokiej jakości produktów oraz ciągłe ich doskonalenie". Działanie pracowni koordynuje jej obszar strategii, rozwoju i innowacji.

Anwil, produkcja nawozów, Agnieszka Żyro, Grupa Orlen

Anwil produkuje już od 50 lat. Ile ton nawozów zjechało z linii?

Mija pół wieku od uruchomienia w Anwilu, spółce Grupy Orlen z siedzibą we Włocławku, pierwszej linii produkującej nawozy. Od tego czasu wytworzono ich tam ponad 30 mln ton. Obecnie firma realizuje budowę trzeciej linii produkcyjnej,...

"Produkty nawozowe w trakcie operacji logistycznych takich jak transport czy składowanie, narażone są na działanie czynników atmosferycznych np. temperatury, wilgotności powietrza czy opadów" - podkreślił Anwil.

Zwrócił też uwagę, że "niezwykle istotne jest również określenie optymalnych warunków i czasu ich przechowywania". Spółka oceniła, że nowa pracownia badań własności fizycznych nawozów pomoże "w jeszcze bardziej precyzyjnym sposobie badania tych uwarunkowań".

Łukasz Grabiński, dyrektor obszaru strategii, rozwoju i innowacji Anwilu wyjaśnił, że projekt związany z przygotowaniem, wyposażeniem i uruchomieniem pracowni badań fizycznych nawozów ruszył w 2021 r. - W styczniu prace zostały ukończone i możemy się pochwalić wyjątkowym w historii Anwilu miejscem. Posiadanie własnej pracowni badań fizycznych nawozów pozwoli nam na bieżące testowanie nowych formuł nawozowych, badanie dodatków oraz utrzymanie najwyższej jakości naszych produktów - podkreślił Grabiński.

Wśród urządzeń znajdujących się na wyposażeniu pracowni są m.in. laboratoryjny bęben do powlekania granul, grawimetryczny analizator sorpcji wody, automatyczny przesiewacz wibracyjny oraz optyczny analizator wielkości i kształtu cząstek.

"Na szczególną uwagę zasługuje stanowisko do badania właściwości mechanicznych granulatów, które zostało zaprojektowane specjalnie dla Anwilu i jest jedynym takim urządzeniem w Polsce i na świecie" - zaznaczyła spółka.

Anwil wspomniał jednocześnie, że zadaniem, jakie postawiono przed badaczami, jest "znalezienie korelacji wraz z określeniem wpływu czynników zewnętrznych na nawozy, a także przygotowanie na tej podstawie rekomendacji dla udoskonalenia procesu produkcji, sposobu sprzedaży i dystrybucji".
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich