Anwil produkuje już od 50 lat. Ile ton nawozów zjechało z linii?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-12-2021,8:40 Aktualizacja: 14-12-2021,8:42
A A A

Mija pół wieku od uruchomienia w Anwilu, spółce Grupy Orlen z siedzibą we Włocławku, pierwszej linii produkującej nawozy. Od tego czasu wytworzono ich tam ponad 30 mln ton. Obecnie firma realizuje budowę trzeciej linii produkcyjnej, która ma być gotowa w 2022 r.

Przypominając o obchodzonym jubileuszu, Anwil podkreślił, że "rozpoczęcie produkcji nawozów azotowych we Włocławku zapoczątkowało istnienie w mieście silnego ośrodka przemysłu chemicznego, dało impuls do jego rozwoju, a dla regionu oznaczało powstanie jednego z największych pracodawców zapewniających zatrudnienie nie tylko lokalnym mieszkańcom".

anwil, grupa orlen, włocławek, produkcja nawozów

Anwil rozwija innowacyjne projekty

Anwil, należący do Grupy Orlen, rozwija współpracę ze startupami w ramach programów akceleracyjnych. Efektem działań będzie wdrażanie i rozwój innowacyjnych rozwiązań, zgodnie z przyjętą strategią Orlen 2030. Włocławska...

- Czerpiąc jak najlepsze wspomnienia z przeszłości, szukamy rozwiązań na przyszłość. Stawiamy też na rozwój i realizujemy największą w historii spółki inwestycję, która znacząco zwiększy możliwości produkcyjne w obszarze nawozów - zaznaczyła Agnieszka Żyro, prezes Anwilu, odnosząc się do trwającej budowy trzeciej linii do produkcji nawozów.

Uruchomienie instalacji kwasu azotowego nastąpiło w 12 grudnia 1971 r., a pierwsza tona saletry została wyprodukowana 5 dni później. Po kolejnych kilku miesiącach, we wrześniu 1972 r., rozpoczęła pracę druga linia produkcyjna. "Od tamtej pory, aż po dziś, instalacje były modernizowane, wprowadzano nowe rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska i bezpieczeństwu procesów oraz pracowników. W ciągu 50 lat produkcji w Anwilu wytworzono ponad 30 mln ton nawozów" - zaznaczyła spółka.

Firma - jak zapewnia w komunikacie - jest na najlepszej drodze do pobicia kolejnego rekordu rocznej produkcji nawozów. Obecny pochodzi z 2008 r. i wynosi 707 tys. 700 ton.

Pod koniec kwietnia Anwil informował, że budowa nowej linii do produkcji nawozów jest już zaawansowana w połowie. Spółka podkreślała przy tym, że inwestycja zapewni zwiększenie zdolności produkcyjnych o blisko 50 proc. - do ponad 1,4 mln ton. Ma się to przełożyć na utworzenie nowych miejsc pracy oraz pozwolić zaoferować rolnikom cztery nowe produkty nawozowe: saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli.

Zakończenie projektu planowane jest w 2022 r., a zakładany całkowity koszt budowy to ok. 1,3 mld zł. Po zrealizowaniu projektu szacowany zysk operacyjny EBITDA spółki może wzrosnąć o ok. 57 mln euro rocznie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement