Złote medale EuroTier 2014 – system PEF
pef
Fot. Mirosław Lewandowski
Rozpoczynamy prezentację nowości nagrodzonych podczas tegorocznych targów EuroTier. Pierwszym produktem, który został uhoronowany złotym medalem jest system PEF firmy Big Dutchman, który umożliwia żywienie trzody chlewnej kiszonką z kukurydzy.
Firma Big Dutchman zaprezentowała nowy system PEF, tj. Pulsed Electric Fields, dzięki któremu kiszonka z kukurydzy może być stosowana w żywieniu świń.
W przemyśle spożywczym metoda PEF jest już stosowana m.in. do podniesienia wartości odżywczych soków owocowych i produktów ziemniaczanych bez użycia substancji chemicznych.
Kiszonka najpierw trafia do wstępnego zbiornika, w którym jest mieszana z wodą, a następnie do tzw. choppera, w którym jest rozdrabniana.
Następnie dostaje się do serca systemu PEF, czyli urządzenia, w którym rozdrobniona kiszonka z wodą jest poddawana impulsom elektrycznym.
Zmieniają one membranę komórkową surowych włókien, które dzięki temu stają się strawne dla świń. Utworzony w ten sposób kleik jest dozowany w odpowiednich proporcjach do mokrej paszy.
Zdaniem producenta wyższa zawartość włókien surowych pozytywnie wpływa na zdrowie trzody chlewnej. Firma Big Dutchman przeprowadziła badania w Centrum Naukowo-Doświadczalnym Izby Rolnej Szlezwiku-Holsztynu w Futterkamp, które potwierdziły te informacje.
Naukowego wsparcia udzielił firmie Niemiecki Instytut Technologii Żywności (Deutsches Institut für Lebensmitteltechnik) z Quakenbrück, w skrócie DIL.
