Copy LinkXFacebookShare

ASF wymyka się spod kontroli. Wybijają całe stada świń

Chińskie ministerstwo rolnictwa poinformowało we wtorek o wykryciu dwóch pierwszych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w prowincji Hunan w środkowych Chinach. Jest to już 12. chiński region, w którym od początku sierpnia odnotowano tę chorobę.

Według komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej resortu obecność ASF stwierdzono w próbkach pochodzących z dwóch ferm w miastach Yigang i Changde w Hunanie. Po wykryciu choroby prewencyjnie wybito 546 sztuk trzody chlewnej w gospodarstwie w Yigangu i 268 w Changde.

W niedzielę chińskie władze informowały o wykryciu pierwszych przypadków ASF na południowym zachodzie kraju. Dwa ogniska choroby odnotowano w prowincji Junnan, w odległości prawie 3 tys. kilometrów od miasta Shenyang, gdzie na początku sierpnia wykryto pierwszy w historii przypadek ASF w ChRL.

Od tamtej pory resort rolnictwa potwierdził ponad 40 ognisk ASF na terenie 11 prowincji oraz w mieście wydzielonym Tiencin. Eksperci z Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ostrzegali, że choroba może przekroczyć granice i zaatakować hodowle w innych krajach Azji.

W poniedziałek ministerstwo rolnictwa Japonii poinformowało o wykryciu wirusa ASF w bagażu podróżnego, który 1 października przyleciał do tego kraju z Pekinu. Nie potwierdzono, czy odebrane temu pasażerowi produkty zawierały wieprzowinę wyprodukowaną w Chinach.

Po wykryciu ognisk ASF w Chinach władze Japonii zaostrzyły kontrole podróżnych przybywających z regionów dotkniętych chorobą i wstrzymały import mięsa wieprzowego z Chin – informował resort rolnictwa.

Wcześniej obecność wirusa wykryto w Korei Południowej w produktach spożywczych przywiezionych tam przez turystę wracającego z Shenyangu na północnym wschodzie Chin.

ASF nie jest groźny dla ludzi, ale dla nierogacizny jest chorobą śmiertelną i nie ma przeciw niemu skutecznej szczepionki. Chiny posiadają największe pogłowie trzody chlewnej na świecie i są największym producentem oraz konsumentem mięsa wieprzowego.

Z powodu przypadków ASF wykrytych w Polsce chiński rynek pozostaje zamknięty na polską wieprzowinę. W związku z tą chorobą władze ChRL niedawno zakazały również importu z Belgii i Bułgarii.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

Zobacz nas w Google News

wapnowanie
Uprawa

Skrzyp polny po żniwach – jak zniszczyć uciążliwy chwast?

dopłaty do loch, dopłaty do trzody chlewnej, lochy, loszki hodowlane, trzoda chlewna, świnie, pomoc dla rolników, MRiRW, ARiMR, de minimis, wsparcie hodowców
Hodowla

Dopłaty do loch: 1000 zł na maciorę i 2000 zł do loszki hodowlanej

szkodniki w rzepaku
Uprawa

Insektycydy przeciwko pierwszym szkodnikom w rzepaku

ASF, afrykański pomór świń, dwa nowe ogniska ASF, ognisko ASF, ASF u świń, trzoda chlewna, świnie, bioasekuracja, Inspekcja Weterynaryjna, ASF 2026
Hodowla

Dwa nowe ogniska ASF u świń. Kolejne na Kujawach!