Zbiory będą najniższe od wielu lat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-09-2019,13:05 Aktualizacja: 20-09-2019,13:10
A A A

Z powodu suszy i słabego nawadniania pól zbiory w Korei Północnej będą w tym roku najmniejsze od 5 lat, co spowoduje poważne niedobory żywności dla 40 proc. mieszkańców kraju.

W najnowszym kwartalnym raporcie na temat zbiorów i wyżywienia eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ocenili, że słabe zbiory głównych zbóż uprawianych, ryżu i kukurydzy postawią 10,1 mln osób w pilnej potrzebie pomocy żywnościowej.

Korea Południowa walczy z ASF

Władze Korei Południowej potwierdziły w środę kolejne przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) w pobliżu granicy z Koreą Północną, niedaleko pierwszego ogniska tej choroby, wykrytego dzień wcześniej. Okolice obu zainfekowanych ferm objęto...

Szacuje się, że aby pokryć zapotrzebowanie, Korea Północna musiałaby sprowadzić 1,59 mln ton zbóż z zagranicy. W ubiegłym roku całkowity import, w tym ich zakup i pomoc żywnościowa, wynosił tylko 641 tys. ton - przekazała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

"Mniejsze od średniej opady deszczu oraz słaba dostępność nawadniania pomiędzy połową kwietnia a połową lipca, w okresie kluczowym dla wzrostu upraw, wpłynęły przede wszystkim na główny sezon zbiorów ryżu i kukurydzy" - napisano w raporcie FAO. Nie podano szacunków dotyczących bezwzględnej produkcji.

Organizacja oceniała niedawno w osobnym sprawozdaniu, że w ubiegłym roku produkcja żywności w Korei Północnej spadła do najniższego poziomu od ponad dekady z powodu utrzymujących się wysokich temperatur, tajfunów i powodzi.

Sytuację żywnościową w Korei Północnej może dodatkowo pogarszać afrykański pomór świń. Niegroźna dla ludzi, ale śmiertelna dla trzody chlewnej choroba została tam wykryta w maju.

Gospodarka Korei Północnej mierzy się z surowymi międzynarodowymi sankcjami, nakładanymi na Pjongjang przez Radę Bezpieczeństwa ONZ za jego zbrojenia jądrowe i rakietowe. W ostatnich tygodniach północnokoreański reżim przeprowadził szereg kolejnych prób rakiet krótkiego zasięgu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu