Ukraińskie ziarno znowu wypłynęło w świat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-08-2022,12:55 Aktualizacja: 01-08-2022,13:10
A A A

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek rano z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu eksportu zablokowanego przez inwazję Rosji.

Jednostka kieruje się do Libanu - podała agencja AP, powołując się na ministerstwo obrony Turcji, która pośredniczyła w porozumieniu. Pływający pod banderą Sierra Leone statek Razoni ma we wtorek dotrzeć do Stambułu, gdzie zostanie poddany inspekcji, zanim będzie mógł popłynąć dalej.

eksport ziarna z Ukrainy, rynek zbóż, Stambuł, Ołeksandr Kubrakow, Siergiej Szojgu

Ukraińskie zboże popłynie w świat. Porozumienie podpisane!

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech...

Według danych ONZ Razoni przewozi ponad 26 tys. ton kukurydzy, która ma trafić do Libanu, który według Banku Światowego boryka się z jednym z największych kryzysów finansowych od ponad 150 lat. W 2020 roku potężna eksplozja w porcie w Beirucie, stolicy kraju, zniszczyła część miasta, w tym silos ze zbożem.

Rosja i Ukraina należą do największych eksporterów zbóż na świecie. W lipcu zawarły z Turcją i ONZ porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy, aby złagodzić globalny kryzys żywnościowy i obniżyć ceny towarów spożywczych, które wzrosły z powodu inwazji Rosji na Ukrainę.

Antonio Guterres, Sekretarz generalny ONZ wyraził zadowolenie z wypłynięcia pierwszego statku z ukraińskim zbożem na mocy tej umowy.

Dmytro Kułeba, szef ukraińskiego MSZ ocenił natomiast, że nadszedł dzień wytchnienia dla świata, szczególnie dla naszych przyjaciół na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce. Zaznaczył przy tym, że Ukraina jest wiarygodnym partnerem i pozostanie nim, o ile Rosja dotrzyma swojej części umowy.

Zadowolenie wyraziła również ambasada USA w Kijowie. "Świat będzie obserwował dalszą implementację porozumienia, by wyżywić ludzi w różnych częściach świata milionami ton uwięzionego ukraińskiego zboża" - napisali urzędnicy na Twitterze.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj