Ukraińskie zboże popłynie w świat. Porozumienie podpisane!

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-07-2022,19:35 Aktualizacja: 22-07-2022,19:45
A A A

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów, a pełne wdrożenie porozumienia zajmie kilka tygodni.

Ołeksandr Kubrakow, ukraiński minister infrastruktury i Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji podpisali oddzielne, identycznie brzmiące umowy z Antonio Guterresem, sekretarzem generalnym ONZ i Hulusim Akarem, ministrem obrony Turcji. Podczas ceremonii w Stambule obecny był też Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji.

eksport zbóż z Ukrainy,  handel ziarnem, rynek zbóż, Dmytro Kułeba

Ukraina i Rosja blisko porozumienia w sprawie eksportu zboża

Ukraina jest bliska zawarcia porozumienia z Rosją w sprawie eksportu zboża na rynki międzynarodowe, co od końca lutego uniemożliwia rosyjska blokada portów nad Morzem Czarnym - powiedział Dmytro Kuleba, szef MSZ Ukrainy. W wywiadzie dla...

Porozumienie pozwoli na złagodzenie światowego kryzysu żywnościowego i zmniejszy wzrost cen żywności na globalnych rynkach. Zyskają na nim kraje rozwijające się i ludzie najbardziej narażeni na głód - podkreślali Guterres i Erdogan.

Kluczowe zapisy umowy zakładają utworzenie bezpiecznych korytarzy do trzech czarnomorskich portów Ukrainy - Odessy, Czarnomorska i Jużnego (Piwdennego). Strony zgodziły się, że statki handlowe zmierzające do tych portów nie będą atakowane. Podczas wejścia i wyjścia do zaminowanych przez Ukraińców z przyczyn obronnych portów będą pilotowane przez ukraińskich nawigatorów.

Do eskortowania statków ze zbożem nie będą używane okręty wojenne, ale przy wejściach do portów będą czuwały trałowce, gdyby zaistniała konieczność ich użycia - przekazał dziennikarzom jeden z wysokich urzędników ONZ. Dodał, że plan nie przewiduje rozminowania ukraińskich wód terytorialnych.

Umowa oznacza "praktyczne zawieszenie broni" dla objętych porozumieniem statków i obiektów, chociaż w podpisanych dokumentach nie użyto frazy "zawieszenie broni" - zaznaczyli przedstawiciele ONZ.

tranzyt ziarna z Ukrainy, Copa-Cogeca, handel zbożem, Zbigniew Kaszuba, FBZPR

1/3 zboża z Ukrainy zostaje w Polsce? Ekspert nie ma wątpliwości

Mimo uspakajających przekazów z kręgów rządowych dotyczących zboża napływającego na polski rynek z Ukrainy, rolnicy oraz ich zrzeszenia twierdzą, że problem jest poważny. Wynika to z ich obserwacji rynku. Temat poruszono m.in. podczas...

- Rosja przyjęła na siebie jasno zapisane w tym dokumencie zobowiązania. Nie będziemy wykorzystywali tego, że porty zostaną oczyszczone i otwarte - zadeklarował Szojgu.

Nad przestrzeganiem zapisów ma czuwać ulokowane w Stambule Wspólne Centrum Koordynacyjne złożone z reprezentantów wszystkich czterech stron. Statki płynące do Ukrainy będą poddawane kontrolom na tureckich wodach, by upewnić się, że nie przewożą broni. Inspekcje mają być przeprowadzane przez grupy składające się z przedstawicieli wszystkich stron i nadzorowane przez Centrum w Stambule.

Pełne wdrożenie porozumienia zajmie kilka tygodni, Ukraina potrzebuje około 10 dni na techniczne przygotowanie portów oraz wytyczenie i oczyszczenie bezpiecznych korytarzy - poinformowali urzędnicy ONZ. Umowy zawarto na 120 dni z możliwością ich przedłużenia.

Podstawowym celem porozumienia jest umożliwienie eksportu z Ukrainy 5 mln ton zbóż miesięcznie, czyli ilości sprzed rozpoczęcia rosyjskiej inwazji - by opróżnić silosy i przygotować je na składowanie ziarna z tegorocznych żniw. Szacuje się, że w silosach w Odessie na wywóz czeka ponad 20 mln ton zboża.

ONZ i Rosja podpisały również memorandum zobowiązujące ONZ do "ułatwienia niezakłóconego dostępu rosyjskich nawozów i innych produktów na światowe rynki" - relacjonuje agencja AP.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu