Susza dotyka uprawy kukurydzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
06-07-2016,13:20 Aktualizacja: 06-07-2016,14:10
A A A

Trwająca od kilku miesięcy susza w niektórych obszarach centralnej Brazylii z każdym dniem zwiększa ryzyko pogorszenia plonowania kukurydzy uprawianej na drugi zbiór.

Zbiory ziarna w tym południowoamerykańskim kraju przebiegają dwa razy w roku - pierwszy (safra) odbywa się latem, a drugi (safrinha) zimą. Ten ostatni rozpoczyna się pod koniec czerwca i może trwać aż do sierpnia w zależności od roku - informuje FAMMU/FAPA.

Według wcześniejszych prognoz brazylijska produkcja kukurydzy oceniana była nawet na 82 mln ton, a eksport miał osiągnąć rekordowy poziom 31-30 mln ton. Według ostatnich ocen ekspertów z Lanworth szacunki zbiorów zostały skorygowane o około 5 proc. do 75 mln ton, a sprzedaży do 23 mln ton.

Słabość brazylijskiego reala wspiera eksport. Dynamiczny wywóz kukurydzy sprawił, że są spore niedobory na krajowym rynku. Rząd postanowił więc znieść na sześć miesięcy cła. Ustalono kontyngent w wysokości 1 mln ton. Brazylia importuje ziarno przede wszystkim z Argentyny i Paragwaju. Mniejsze ilości są sprowadzane ponadto ze Stanów Zjednoczonych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu