Singapur otwarty na polski drób

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, Przemysław Olszewski | olszewski@rpt.pl
21-04-2018,12:00 Aktualizacja: 21-04-2018,11:54
A A A

Władze weterynaryjne tego kraju poinformowały w piątek o zakończeniu uzgodnień dot. certyfikatu zdrowia dla polskiego mięsa drobiowego eksportowanego do Singapuru - poinformował resort rolnictwa.

Wysyłać do tego państwa będzie sześć naszych zakładów drobiarskich, uprzednio zatwierdzonych przez singapurską stronę. Polska została oficjalnie zaaprobowana przez tamtejsze władze weterynaryjne jako kraj uprawniony do eksportu drobiu w grudniu 2017 r. Dopiero jednak zatwierdzenie wzoru certyfikatu zdrowia oraz wydanie pozwoleń dla naszych producentów umożliwia faktyczny sprzedaż.

Importerzy singapurscy z oczekiwali na tę informację, uzależniając dalsze rozmowy handlowe, w tym w ramach zbliżających się targów Food & Hotel Asia 2018, od uzyskania pozwoleń eksportowych przez polskie zakłady.

Resort rolnictwa zaznaczył, że informacja ta została przekazana polskim służbom weterynaryjnym w przeddzień wizyty w Singapurze wiceministra Jacka Boguckiego, któremu będzie towarzyszył główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk. Program wizyty obejmuje również rozmowy z partnerami biznesowymi - zaznaczyło ministerstwo.

drób, mięso drobiowe, eksport drobiu, singapur

Drób z Polski coraz bliżej Singapuru

Drób produkowany w Polsce prawdopodobnie będzie wkrótce eksportowany do Singapuru. To wynik ubiegłotygodniowej wizyty singapurskich inspektorów Agencji ds. Rolno-Spożywczych i Weterynaryjnych (AVA). Zakłady drobiarskie w naszym...

- Bardzo nas cieszy, że Singapur to kolejne państwo, które w ostatnim czasie uznało polski drób za bezpieczny. To bardzo perspektywiczny rynek, a polskie mięso drobiowe jest w Azji lubiane i cenione - skomentował decyzję Singapuru dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa Łukasz Dominiak.

Podkreślił, że decyzja singapurskich służb weterynaryjnych poprzedzona była wielomiesięcznymi uzgodnieniami. - Przed ich ubiegłoroczną wizytą w Polsce odbyła się Misja Wysokiego Szczebla komisarza UE Phila Hogana w Wietnamie, Singapurze i Indonezji, w której uczestniczyłem - dodał Łukasz Dominiak.

Ekspert ds. bezpieczeństwa żywności i weterynarii Krajowej Rady Drobiarstwa Aleksandra Porada odnosząc się do decyzji ws. eksportu drobiu zwróciła uwagę, by pamiętać, "że kraj ten jest zdominowany przez społeczność muzułmańską, może więc stać się ogromną szansą dla polskich drobiarzy, jeśli tylko będą mieli możliwość kontynuowania produkcji mięsa w systemie Halal".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement