Produkcja drobiu będzie ograniczana. W obawie przed groźną chorobą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP (em) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2019,10:00 Aktualizacja: 13-01-2019,10:29
A A A

Władze Korei Południowej w obawie przed grypą ptaków zamierzają wprowadzić obostrzenia dla producentów drobiu w rejonach tak zwanego wysokiego ryzyka zakażenia wirusem HPAI.

Na obszarach "podatnych" miałby obowiązywać zakaz powstawania nowych gospodarstw utrzymujących drób - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

żywiec drobiowy, rynek drobiu, produkcja drobiu, wylęgi kurcząt brojlerów

Opłacalność produkcji drobiu niższa niż zwykle

Żywiec drobiowy w 2018 r. był średnio o 3,4 proc. droższy rok do roku - wynika z danych ministerstwa rolnictwa. Ostatnie miesiące ubiegłego roku mogą jednak zwiastować zmiany na rynku. W drugim i trzecim kwartale ceny były wyższe aż o 5,4 proc.,...

Przygotowywane regulacje zabronią ponadto budowania nowych ferm w promieniu 500 metrów od istniejących już obiektów.

Co ciekawe, producenci, którym udowodni się, że przez ich zamierzone działania dojdzie do wybuchu choroby, mogą stracić pozwolenie na prowadzenie działalności.

Paniczna reakcja rządu w Seulu jest odpowiedzią na straty gospodarcze, jakie w poprzednich latach poniósł krajowy sektor drobiarski z powodu HPAI.

Korea Południowa od listopada 2016 roku walczyła z wirusem i była najbardziej poszkodowanym państwem na świecie, w którym zlikwidowano kilkadziesiąt milionów ptaków.

Pochodną tego był niedobór produktów drobiarskich na rynku, a ceny jaj konsumpcyjnych wzrosły do niewyobrażalnych poziomów.

Skorzystali z tego wówczas amerykańscy i unijni eksporterzy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj