Producenci soi i zbóż boją się braku nawozów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP (em) | redakcja@agropolska.pl
03-03-2022,13:10 Aktualizacja: 03-03-2022,13:27
A A A

Brazylijscy analitycy rynków rolnych uważają, że konflikt zbrojny na Ukrainie stanowi realne zagrożenie dla producentów zbóż w ich kraju. Są bowiem spore obawy, że tamtejsi rolnicy nie będą mieli wystarczającej ilości nawozów z powodu sankcji nakładanych na Rosję.

Brazylia w 85 proc. uzależniona jest od importu nawozów, a Rosja jest największym dostawcą mieszanki NPK (azot, fosfor, potas) do tego państwa - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
 

uprawa soi w Polsce, Izba Rolnicza w Opolu, Krystian Ambroziak, stowarzyszenie Polska Soja

Rolnicy apelują o wsparcie dla produkcji soi

W celu zmniejszenia uzależnienia produkcji żywności w Polsce od importu konieczne jest radykalne zwiększenie produkcji soi - powiedział Krystian Ambroziak, prezes stowarzyszenia Polska Soja, który uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym...
Tym samym pogorszy się i tak już trudna sytuacja na rynku nawozów, których ceny rosły z powodu globalnych problemów logistycznych, amerykańskich sankcji wobec Białorusi oraz nieobecności Chin na rynku od października 2021 roku.

Eksperci przewidują, że w konsekwencji niedoborów surowców i gwałtownego wzrostu cen brazylijski eksport produktów rolnych może stracić przewagę konkurencyjną. Zdaniem Agrinvest Commodities najwięcej do stracenia mają plantatorzy soi ponieważ zużywają zdecydowanie więcej nawozów potasowych niż farmerzy ze Stanów Zjednoczonych i Argentyny.

Trudno na ten moment ocenić ostateczny wpływ konfliktu na Ukrainie na sytuację brazylijskiego rolnictwa, ale efekt niższej podaż już jest odczuwalny z powodu małej  dostępności transportu morskiego.

Jak podaje KIPDiP poza rynkiem surowców paszowych, Brazylia obawia się zaburzenia eksportu mięsa. Rosja jest bowiem jednym z większych jego odbiorców.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj