Prezydent Zełenski: zabiegamy o ochronę tras eksportu zboża przez Morze Czarne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
23-08-2023,8:55 Aktualizacja: 23-08-2023,8:59
A A A

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że podczas spotkań z przywódcami zagranicznymi rozmawiał o ochronie tras eksportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne. Zełenski wziął udział w Atenach w szczycie przywódców państw bałkańskich i Ukrainy.

"Praktycznie na wszystkich spotkaniach mówiliśmy o ochronie tras eksportu przez Morze Czarne i przez ‘korytarze solidarności’ drogą lądową" - powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo. Podsumował w ten sposób swoje wizyty w ostatnich dniach w Szwecji, Holandii, Danii i Grecji. Zełenski rozmawiał w Atenach z przywódcami Grecji, Chorwacji, Rumunii, Bułgarii i Mołdawii oraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że Grecja gotowa jest objąć patronat nad odbudową Odessy, co - jak podkreślił - jest decyzją o wymiarze symbolicznym. Odessa, ważny port na południu Ukrainy, założona została w XVIII w. w rejonie, gdzie w czasach starożytnych powstawały greckie kolonie na wybrzeżach Morza Czarnego. Diaspora grecka w Odessie była jedną z najważniejszych grup narodowościowych w tym kosmopolitycznym mieście, którego rozkwit związany był z eksportem zboża z południa Ukrainy. W 1814 roku w Odessie powstała organizacja Filiki Eteria - ("Stowarzyszenie Przyjaciół") - tajne stowarzyszenie działające na rzecz wyzwolenia Greków spod panowania tureckiego.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu