Prezydent wspomoże poszkodowanych rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
29-08-2018,13:30 Aktualizacja: 29-08-2018,13:38
A A A

Administracja prezydenta Donalda Trumpa podjęła kroki, aby zminimalizować straty, jakie ponoszą amerykańscy farmerzy w związku z nałożeniem na USA odwetowych ceł na produkty rolne.

Departament Rolnictwa ogłosił właśnie, że docelowa kwota pomocy wyniesie 12 mld dolarów. Pierwsza tura wsparcia (4,7 mld dolarów) będzie skierowana do producentów kukurydzy, bawełny, nabiału, wieprzowiny, zbóż i pszenicy oraz soi - informuje "Rzeczpospolita".

negocjacje handlowe usa-ue, donald trump, Jean-Claude Juncker, import soi z usa

Import soi z USA lawinowo rośnie. Juncker dogadał się z Trumpem

UE zwiększyła w ciągu ostatniego roku import nasion soi z USA o 283 proc. i ten trend powinien być kontynuowany - informuje KE. To nawiązanie do umowy szefa KE Jean-Claude'a Junckera i prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie handlu. Soja jest...

Drugi etap będzie obejmował rządowe zakupy o wartości do 1,2 mld dolarów towarów, które według władz w Waszyngtonie zostały nieuczciwe objęte odwetowymi cłami. Trzecia część pomocy obejmie wydatki do 200 mln dolarów na rozwój zagranicznych rynków produktów rolnych.

- Zawsze wiedzieliśmy, że rolnictwo będzie wierzchołkiem włóczni, jeśli inne narody zdecydują się na odwet. Wiedzieliśmy również, że presja ekonomiczna była już odczuwalna przez rolników, nawet bez tych nieuczciwych taryf handlowych - powiedział Sonny Perdue, sekretarz amerykańskiego Departamentu Rolnictwa cytowany przez dziennik.

Pozostałe pieniądze z puli pójdą na: 290 mln dolarów na wieprzowinę, około 277 mln na bawełnę, 156 mln na zboża, 127 mln na mleczarnie, 119 mln na pszenicę i 96 mln na kukurydzę.

W drugim etapie rząd planuje m.in. przeznaczyć 85 mln dolarów na zakup produktów mlecznych i prawie 560 mln na produkty z wieprzowiny.
 

źródło: "Rzeczpospolita"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj