Prezydent Turcji: bez Rosji inicjatywa mająca zagwarantować eksport ukraińskiego zboża nie będzie trwała

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
11-09-2023,15:00 Aktualizacja: 11-09-2023,15:04
A A A

Jakakolwiek inicjatywa mająca na celu ożywienie porozumienia zbożowego dotyczącego eksportu ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne, która wyklucza Rosję, nie będzie trwała - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, cytowany przez agencję Anatolia.

"Podejmujemy intensywne wysiłki, aby zakończyć wojnę rosyjsko-ukraińską, która kosztowała życie setek tysięcy osób. Podjęliśmy wiele aktywności dyplomatycznych, począwszy od procesu stambulskiego, który zgromadził strony przy jednym stole, po wymianę więźniów i uruchomienie inicjatywy zbożowej" - powiedział w niedzielę Erdogan podczas konferencji prasowej po szczycie G20 w Indiach.

Mówiąc o próbach ożywienia porozumienia umożliwiającego eksport ukraińskiego zboża zaznaczył, że "należy unikać wszelkich kroków, które mogłyby zakłócić spokój na Morzu Czarnym i eskalować napięcie w regionie".

Na początku września Erdogan spotkał się w Soczi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Przyznał, że temat odblokowania eksportu ukraińskiego zboża zdominował tę rozmowę.

ukraina, msz, rosja, umowa zbożowa, porozumienie zbożowe, zboże, eksport, sankcje, inicjatywa zbożowa

MSZ Ukrainy: osłabienie sankcji w zamian za przywrócenie inicjatywy zbożowej będzie wygraną Rosji

Osłabienie sankcji na Rosję w zamian za przywrócenie funkcjonowania tzw. inicjatywy zbożowej będzie wygraną Kremla - ocenił w piątek Ołeh Nikołenko, rzecznik ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych. "Stanowisko strony...

Wcześniej turecki prezydent zaznaczał, że "by wznowić umowę, Zachód musi spełnić pewne oczekiwania Rosji". Szef tureckiej dyplomacji Hakan Fidan oświadczał z kolei, że zabiegi dyplomatyczne skupiają się na "próbach lepszego zrozumienia postulatów rosyjskich tak, by móc je spełnić".

Rosja odmówiła w lipcu wznowienia umowy, która umożliwiła eksport około 33 mln ton ukraińskich produktów rolnych przez porty Morza Czarnego. Kreml uzasadniał decyzję problemami z eksportem własnej żywności i nawozów, których usunięcia obecnie oczekuje.

W Radzie Bezpieczeństwa ONZ nie powinno być stałych członków, wszystkie zasiadające w niej państwa powinny sprawować tę funkcję rotacyjnie - powiedział również Erdogan podczas szczytu G20 w Delhi.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE