Nieoczekiwanie zakazali eksportu pszenicy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-05-2022,12:55 Aktualizacja: 16-05-2022,13:12
A A A

Rząd Indii zakazał eksportu pszenicy mimo wcześniejszych deklaracji, że zwiększy go ze względu na zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego związanego z rosyjską inwazją w Ukrainie.

Władze w Delhi przekazały, że w pierwszej kolejności muszą zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe swoim obywatelom - podaje AP.

bezpieczeństwo żywnościowe, wojna w Ukrainie, Sergij Kyslytsya

Rosja kradnie zboże i niszczy elewatory. Światu grozi kryzys żywnościowy

Wywołanie kryzysu żywnościowego w Ukrainie i na świecie jest jednym z celów Rosji w wojnie - powiedział Sergij Kyslytsya, Stały Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. Rosja ukradła około 400 000 ton zboża z...

Przed wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą pszenica i jęczmień z Ukrainy i Rosji stanowiły jedną trzecią światowego eksportu.

Rosjanie blokują jednak ukraińskie porty morskie, zniszczyli wiele tamtejszych gospodarstw i w wielu miejscach zaminowali pola, co zatrzymało sprzedaż ukraińskiej pszenicy.

Indyjskie zbiory ucierpiały w tym roku z powodu rekordowej fali upałów. W czasie pandemii Covid-19 część krajowych zapasów pszenicy przekazano ponadto około 800 milionom zagrożonych głodem obywateli.

Światowe ceny pszenicy wzrosły od początku roku o ponad 40 proc., a ministrowie rolnictwa państw G7 na spotkaniu w Stuttgarcie skrytykowali decyzję Indii.

- Jeśli wszyscy zaczną nakładać takie ograniczenia albo w ogóle pozamykają rynki, to pogłębi to tylko kryzys, a także zaszkodzi Indiom i jej. Apelujemy do Indii o wzięcie na siebie odpowiedzialności jako członek G20 - powiedział Cem Oezdemir, minister rolnictwa Niemiec.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!