Ministrowie z całego świata rozmawiali o transformacji systemów żywnościowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-07-2021,10:30 Aktualizacja: 28-07-2021,10:33
A A A

Kończy się spotkanie przygotowawcze Szczytu Systemów Żywnościowych ONZ 2021. Stronę polską reprezentuje Grzegorz Puda, minister rolnictwa.

Jak informuje resort rolnictwa lipcowe spotkanie odbywające się w Rzymie w formie hybrydowej, poprzedza wrześniową 76. Sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Hybrydowa formuła pozwoliła na wymianę poglądów ministrów z całego świata.

eksport żywności, mięso i przetwory, zboża, produkty mleczne

Polska żywność jest już w 190 krajach. Eksport idzie w górę

W pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski wzrosła - rok do roku - o blisko 4 proc. i osiągnęła 14,5 mld euro - poinformowało w środę ministerstwo rolnictwa. "Nasze produkty...

Założeniem wydarzenia jest podsumowanie dotychczasowych doświadczeń w transformacji systemów żywnościowych i ustalenie ambitnych celów związanych z realizacją założeń zrównoważonego rozwoju Agendy 2030 w ujęciu globalnym. Główne cele nowych systemów żywnościowych to: zdrowie, równowaga, sprawiedliwość.

Puda, który wziął udział w spotkaniu, podsumował doświadczenia w ramach tzw. krajowej ścieżki - strategii przeprowadzenia procesu zmian systemów żywnościowych.

- Nowy model rozwoju zdefiniowany w strategii, to rozwój odpowiedzialny oraz społecznie i terytorialnie zrównoważony, a także posiadający inkluzywny charakter. Jego siłą napędową i zarazem priorytetem jest spójność społeczna - podkreślił szef resortu.

Omówił organizację Dialogu Krajowego "Budowanie w Polsce systemu identyfikowania żywności", zapewniającego uczestnikom łańcucha żywnościowego dostęp do transparentnej i wiarygodnej informacji na temat sposobu i miejsca produkcji żywności.

- Będziemy dążyć do zapewnienia kontynuacji modelu rolnictwa wielofunkcyjnego i zrównoważonego, który gwarantuje bezpieczeństwo żywnościowe, dostarcza dóbr, sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości związanej z sektorem rolno-spożywczym oraz pobudza rozwój społeczny i terytorialny - powiedział Puda.

Szczyt Systemów Żywnościowych ONZ 2021 planowany jest w drugiej połowie września w Nowym Jorku, w powiązaniu z 76. Sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Celem będzie uzgodnienie działań, które pozwolą osiągnąć zdrowsze produkty żywnościowe.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj