Korea Południowa sprowadziła najwięcej wołowiny od 27 lat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
11-08-2016,10:45 Aktualizacja: 11-08-2016,11:36
A A A

W pierwszej połowie bieżącego roku Koreańczycy z południa sprowadzili prawie 183 tys. ton mięsa wołowego. To największe dostawy od 1989 roku.

Poprzedni rekord przywozu padł w pierwszej połowie 2003 r., kiedy do tego azjatyckiego kraju dostarczono 160,4 tys. ton wołowiny. Teraz najwięcej tego gatunku mięsa przywieziono z Australii (95,8 tys. ton) - informuje FAMMU/FAPA.

wołowina, eksport, bydło mięsne, eksport mięsa wołowego, ARR

Eksport wołowiny rośnie, ale sytuacja może się szybko zmienić

Na razie producenci wołowiny zacierają ręce. Eksport tego mięsa z Polski dynamicznie rośnie, ale w dalszej części roku może spadać - oceniają eksperci Agencji Rynku Rolnego. "Konkurencyjność cenowa polskiej wołowiny na rynku unijnym sprzyja...

Duże ilości mięsa Korea Południowa sprowadziła także ze Stanów Zjednoczonych (71,4 tys. ton). Wielkość dostaw była jednak mniejsza od 106,6 tys. ton sprzed okresu wprowadzenia przez Seul zakazu importu wołowiny z USA, wynikającego z zagrożenia tzw. chorobą szalonych krów (BSE).

Eksperci podkreślają, że znaczy wzrost importu tego gatunku mięsa na rynek koreański jest wynikiem czynników zarówno podażowych i popytowych. Pogłowie bydła w Korei Południowej znajduje się obecnie w spadkowym momencie cyklu. Wynika to z działań rządu dążącego do redukcji liczby zwierząt, co ma podnieść opłacalność produkcji bydła.

Podaż wołowiny pochodzącej z rodzimej produkcji na rynku koreańskim jest zatem ograniczona, co wpływa na wzrost cen. Wysokie stawki skłaniają natomiast importerów do zakupów za granicą.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj