Koncerny inwestują w "czyste mięso"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-06-2019,13:10 Aktualizacja: 21-06-2019,13:42
A A A

Światowe koncerny mięsne coraz śmielej inwestują w innowacyjne pomysły wyhodowania mięsa w warunkach laboratoryjnych w oparciu o komórki pobrane od zwierząt.

Ostatnio pojawiły się informacje, że rząd Indii wesprze projekt badawczo-rozwojowy tak zwanego "czystego mięsa" - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

drób, producenci drobiu, ptasia grypa, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Wsparcie za straty wywołane przez grypę ptaków

Producenci drobiu i jaj poszkodowani przez grypę ptaków w sezonie 2016/2017 mogą starać się o dodatkowe wsparcie finansowe. Taką szansę dają najnowsze krajowe przepisy opublikowane w piątek 7 czerwca 2019 roku. Pieniądze, które trafią...

Dzięki temu mają powstać dwa instytuty badawcze w Maharashtra i Hyderabad w ramach partnerstwa z finansowanymi przez rząd instytucjami naukowymi. Jest to największa w historii inwestycja rządu stanowego w mięso na bazie komórek.

Władze tego wielkiego kraju widzą w rozwoju segmentu laboratoryjnej żywności ogromny potencjał do zaspokojenia zwiększających się potrzeb żywieniowych na bazie białka dla szybko rosnącej populacji kraju.

Znaczna część ludzi w Indiach to co prawda nadal wegetarianie, ale z uwagi na wzrastające dochody gospodarstw domowych mięso zyskuje na popularności. Poważnym wyzwaniem byłoby zwiększanie produkcji mięsa drobiowego w kraju z uwagi na ograniczenia środowiskowe.

Według zaangażowanego w przedsięwzięcie Good Food Institute mięso laboratoryjne może wkrótce być dostępne po przystępnych cenach w Indiach i nie tylko. W opinii instytutu partnerstwo publiczno-prywatne może się okazać korzystniejsze dla osiąganych postępów w badaniach niż amerykańskie promocje startupów finansowane z sektora prywatnego.

Instytut uważa, że bez większych funduszy rządowych na badania, Amerykanie mogą wkrótce zostać za konkurencją.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj