Importują rekordowo dużo wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
02-03-2017,9:40 Aktualizacja: 02-03-2017,10:19
A A A

W 2016 roku Chiny sprowadziły 1,6 mln ton wieprzowiny (bez podrobów). To ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Ten wielki kraj zwiększył przywóz z powodu spadku produkcji i podwyżek cen, spowodowanych redukcją pogłowia trzody chlewnej.

Największą dynamikę wzrostu importu odnotowano w pierwszej połowie roku, zaś w ostatnim kwartale zwiększył się już tylko o jedną trzecią. Wzmożony popyt Chińczyków na ten gatunek mięsa wykorzystali z powodzeniem unijni eksporterzy, którzy zwiększyli dostawy o 89 proc. do ponad 1 mln ton (68 proc. udziału w handlu) - informuje FAMMU/FAPA.

Największym eksporterem wieprzowiny na rynek chiński były w ubiegłym roku Niemcy, przed Hiszpanią i USA. Unijne towary były szczególnie atrakcyjne ze względu na osłabienie wartości euro wobec dolara amerykańskiego. W drugiej połowie roku dostawy do Państwa Środka zwiększyły jednak znacznie Stany Zjednoczone, Kanada i Brazylia

Coraz więcej amerykańskich zakładów uczestniczy w specjalnym programie produkcji bez użycia raktopaminy, zyskując zezwolenia na wysyłki do Chin. Ruszył także wywóz wieprzowiny z Brazylii, po zatwierdzeniu tamtejszych zakładów przez władze w Pekinie. Udział UE w rynku chińskim w drugiej części roku zatem zmalał.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
TRANSMISJA NA ŻYWO - EKMA