Expo 2015 rozpoczęte. Polski pawilon niczym sad

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Z Rzymu Sylwia Wysocka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-05-2015,9:00 Aktualizacja: 01-05-2015,23:21
A A A

W Mediolanie otwarta została światowa wystawa Expo, która odbywa się pod hasłem "Wyżywienie planety, energia dla życia".

W ekspozycji udział bierze 145 krajów i organizacji, które zajmują ponad milion metrów kwadratowych powierzchni ekspozycyjnej.

Impreza potrwa do końca października. To nie tylko - jak się podkreśla - okazja do kulinarnej podróży dookoła świata, poznanie smaków krajów i regionów. Organizatorzy zwracają uwagę na jej aspekt edukacyjny, na prezentację wiedzy na temat żywienia, zasobów ziemi, rolnictwa i jego nowych technologii, bezpieczeństwa i jakości żywności, a także na konieczność znalezienia równowagi między wyżywieniem a poszanowaniem Ziemi.

W ciągu 184 dni odbywać się będą debaty na temat tego, czy możliwe jest zapewnienie wody i żywności ludności całej planety oraz pokonanie plagi głodu, z powodu którego cierpi 800 milionów ludzi na świecie.

Polski pawilon, położony w centralnym punkcie olbrzymiego terenu, pod względem wielkości jest czwarty wśród wszystkich wizytówek narodowych. Jego projekt odwołuje się do sadu i ogrodnictwa. Jest to bardzo oryginalna ażurowa forma, przypominająca poustawiane jedna na drugiej skrzynki na jabłka.

Polska jest bowiem liderem w produkcji i eksporcie tych jabłek. Zwiedzający przez wąską i wysoką szczelinę wchodzą do tajemniczego ogrodu ukrytego za ażurową konstrukcją. To stylistyczne nawiązanie do obrazu "Dziwny ogród" Józefa Mehoffera. W przestrzeni ogrodu pojawią się też audiowizualne odniesienia do poezji uwielbianej we Włoszech Wisławy Szymborskiej.

Przez cały czas polskiej ekspozycji jabłonie będą kwitły, a zwiedzający będą częstowani jabłkami.

Na 1,4 tys. m kw. przestrzeni ekspozycyjnej polskiego pawilonu jest restauracja, sklep, sala kinowa, instalacja multimedialna prezentująca nasz przemysł rolno-spożywczy, sala zabawy interaktywnej oraz przestrzeń wystaw czasowych, wykorzystywana m.in. przez regiony.

Goście będą mogli zapoznać się z produktami oferowanymi przez polskich przedsiębiorców dzięki pokazom kulinarnym, debatom, spotkaniom promocyjnym, konferencjom oraz innym wydarzeniom, zarówno o charakterze biznesowym, jak i mniej formalnym.

Komisarz generalny sekcji polskiej Expo 2015 Sławomir Majman zapowiedział: - Chcemy odwiedzającym nasz pawilon przekazać jedno przesłanie - Polska jest światowym imperium przetwórstwa żywności.

Budżet udziału Polski w Expo to nieco ponad 60 mln zł, z czego ok. 7 mln zł pochodzi ze środków państwa, a reszta z funduszy europejskich.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj