Eksport wołowiny spada

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
12-05-2017,15:15 Aktualizacja: 12-05-2017,15:27
A A A

W marcu Australia wyeksportowała 90,7 tys. ton wołowiny, czyli o 6 proc. mniej niż przed rokiem. Spadek odzwierciedlał redukcję podaży tego gatunku mięsa na krajowym rynku.

Eksperci podkreślają jednak, że wywóz w omawianym czasie był jednak o 21 proc. wyższy niż w lutym. W marcu m.in. do Japonii trafiło 28,2 tys. ton australijskiej wołowiny (+12 proc. r/r), czyli najwięcej od lipca 2013 r. - informuje FAMMU/FAPA.

film Cały ten cukier, Damona Gameau, sekrety przemysłu cukrowniczego

Gorzka prawda o żywieniu. Niezwykły eksperyment Australijczyka

Cukier jest najczęściej spożywaną substancją. Jak to się stało, że zdominował naszą dietę? Jakie są tego skutki dla naszych umysłów i ciał? Odpowiedzi na te pytania szukał Damon Gameau, reżyser i bohater filmu "Cały ten cukier"....

Dalszemu zwiększeniu sprzedaży w tym kierunku sprzyjać będzie redukcja stawek celnych, którą wprowadzono od 1 kwietnia. Rozwiązania takie przewidywała umowa o wolnym handlu (JAEPA) zawarta między obu krajami.

Wysyłki do Stanów Zjednoczonych poszły w górę w skali miesiąca o 27 proc. do blisko 22 tys. ton. Wysoka dynamika wzrostu wynikała przede wszystkim z niskiego poziomu eksportu odnotowanego miesiąc wcześniej.

W tym samym miesiącu, sprzedaż australijskiej wołowiny do Chin zwiększyła się (w tym przypadku w skali roku) o 8 proc. do 10,6 tys. ton. W dłuższej perspektywie wywóz do tego wielkiego państwa powinien wzrastać za sprawą ułatwionego dostępu dla chłodzonej wołowiny, której wywóz był dotychczas ograniczony do kilku dostawców.

Znawcy rynku podkreślają ponadto, że redukcja podaży wołowiny na lokalnym rynku wpłynęła na zmniejszenie wywozu tego gatunku mięsa do innych ważnych rynków zbytu. Eksport do Korei Południowej obniżył się w marcu o 29 proc. do 1,6 tys. ton, zaś do Indonezji o 20 proc. do 2,7 tys. ton.

Poleć
Udostępnij