Chiny. Ekstremalne zjawiska pogodowe mogą się negatywnie odbić na zbiorach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Pawliszak PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
18-06-2024,8:30 Aktualizacja: 18-06-2024,8:33
A A A

Chiny zmagają się ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, które przynoszą poważne powodzie na południowych obszarach i osunięcia ziemi, w których w ostatnich dniach zginęło co najmniej dziewięć osób, i susze w północnych, rolniczych regionach, co może odbić się negatywnie na zbiorach.

Ulewne deszcze i osunięcia ziemi w prowincjach Guangdong i Fujian na południu Chin spowodowały śmierć dziewięciu osób, a 17 uznano za zaginione - poinformowały w poniedziałek państwowe media i lokalne władze zarządzania kryzysowego.

Biuro meteorologiczne w Fujian określiło zachodzące zjawiska jako "ekstremalne" - podała telewizja państwowa CCTV.

ue, chiny, wieprzowina, eksport

Odwet za cło na elektryki? Chiny wszczęły dochodzenie antydumpingowe ws. importu wieprzowiny z UE

Chińskie ministerstwo handlu poinformowało w poniedziałek, że wszczęło dochodzenie antydumpingowe w sprawie importu wieprzowiny i produktów wieprzowych z Unii Europejskiej. UE oświadczyła w odpowiedzi, że "nie jest zaniepokojona"...

W mieście Sishui odnotowało 369,3 mm opadów w ciągu 24 godzin. Z kolei w regionie Wuping w wyniku rekordowych opadów deszczu zawaliło się 378 domów.

W prowincji Kuangsi władze zmuszone były do ewakuacji za pomocą pontonów ponad 11 tys. osób.

Lokalny departament hydrologiczny ostrzegł, że w ciągu najbliższych kilku dni poziom wody w dolnym i środkowym odcinku rzeki Xi może wzrosnąć od dwóch do pięciu metrów. W wyniku ulew poziom wód w pięciu rzekach w okolicy miasta Chongqing w środkowej części kraju wzrósł o 1-3 m.

Zupełnie inna sytuacja pogodowa panuje na północy.

Stolica Chin od kilkunastu dni niemal codziennie doświadcza ponad 35-stopniowych upałów w ciągu dnia, po których wieczorami często następują silne porywy wiatru, wyładowania atmosferyczne i krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu. Co najmniej dwie wichury, które przeszły przez centralną część miasta, wyrywały drzewa z korzeniami.

Krajowe Centrum Meteorologiczne wydało w poniedziałek kolejne ostrzeżenie przed upałami i prognozuje 40-stopniowe upały w cieniu w części Pekinu i pobliskich obszarach oraz w prowincjach Sinciang i Mongolii Wewnętrznej na zachodzie.

Jak podała agencja Xinhua, upały dotknięty ponad 290 mln osób w całym kraju.

Wicepremier Chin Liu Guozhong wezwał do podjęcia działań zapobiegających suszy w sobotę podczas inspekcji prowincji Hebei, która graniczy z Pekinem.

Liu powiedział, że zasoby wodne powinny być przydzielane w sposób naukowy, a ochrona wody dla rolnictwa powinna zostać wzmocniona - podała Xinhua.

iung-pib, susza, susza rolnicza, kbw

Raport suszowy IUNG. W których regionach Polski jest najgorzej?

„W trzecim okresie raportowania, tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca br., średnia wartość klimatycznego bilansu wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -93...

W centralnej prowincji Henan, która uznawana jest za spichlerz Chin, i w prowincji Szantung na wschodzie, od kwietnia odnotowano opady deszczu niższe o od 20 do 50 proc. niż w ubiegłym roku, co wraz z temperaturami wyższymi średnio 2 st. powoduje susze. Jak podała CCTV, w zeszłym tygodniu susze uniemożliwiły obsadzenie co najmniej 1,3 mln ha gruntów rolnych, co stanowi ok. 3,5 proc. obszaru letnich nasadzeń.

Dziennik "South China Morning Post" zwraca uwagę, że w prowincji Gansu władze zaapelowały do mieszkańców o krótszy czas pod prysznicem i wykorzystywanie wody z kąpieli do spłukiwania toalet lub prania odzieży.

W ostatnich latach Chiny doświadczyły ekstremalnych zjawisk pogodowych, które według ekspertów są związane z rosnącymi globalnymi temperaturami spowodowanymi w dużej mierze emisją dwutlenku węgla.

Poleć
Udostępnij