Chińczycy grają walutą. Niepokój na światowych rynkach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: RS - redakcja@agropolska.pl
12-08-2015,16:55 Aktualizacja: 12-08-2015,17:38
A A A

Szok na giełdach towarowych - we wtorek chiński bank centralny niespodziewanie obniżył dzienną stopę referencyjną o 1,9%. Spowodowało to nagły spadek wartości juana i wywołało konsternację, zwłaszcza u eksporterów do Państwa Środka. 

Decyzja Chińczyków o obniżeniu wartości własnej waluty ma na celu zwiększenie konkurencyjności eksportu i przyspieszenie wzrostu gospodarczego, który ostatnio wyhamował do 7%.

Niemal natychmiast po decyzji banku centralnego juan gwałtownie obniżył cenę w stosunku do dolara, osiągając najniższą wartość od trzech lat. W środę chińska waluta znów straciła 1,6% do amerykańskiej.

Po wtorkowej decyzji chińskiego banku, na chicagowskiej giełdzie CBOT o 0,75% spadły ceny soi. Chiny są największym importerem tego surowca na świecie. W lipcu kraj ten zaimportował rekordową ilość - 9,5 mln ton. Po środowym, dalszym obniżeniu wartości juana, spadki cen soi mogą być jeszcze wyższe. Tąpnięcie - póki co - nie nastąpiło na rynku kukurydzy i pszenicy: rynek jest w tej chwili nieco bardziej stabilny, na dodatek zmiany hamuje oczekiwanie na raport USDA. Jednak eksperci przewidują, że przy dalszych spadkach wartości juana, nie tylko ceny soi, ale i innych zbóż, mogą zacząć gwałtownie spadać.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj