Brazylijski rząd udostępni plantatorom chronione obszary puszczy amazońskiej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
19-01-2019,10:50 Aktualizacja: 19-01-2019,11:14
A A A

Zgodnie z zapowiedziami nowego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro jego rząd udostępni plantatorom i hodowcom bydła część chronionych dotąd prawem obszarów puszczy amazońskiej. Minister rolnictwa Tereza Cristina Dias przedstawiła jednak ten program w nieco złagodzonej wersji.

Bolsonaro zawdzięcza zwycięstwo w wyborach w znacznej mierze poparciu potężnego lobby politycznego hodowców i wielkich plantatorów soi. W toku kampanii wyborczej twierdził, że nie ma dłużej uzasadnienia utrzymywanie przywilejów rdzennej ludności indiańskiej zamieszkującej rezerwaty na terenie Amazonii.

wieprzowina z Brazylii, Rosja, zniesienie embargo, trzoda chlewna

Wieprzowina z Brazylii ponownie trafi na rosyjski rynek

Rosjanie wprowadzili embargo na brazylijską wieprzowinę w grudniu 2017 r. Po trwających 10 miesięcy negocjacjach i wprowadzeniu nowych wymogów dotyczących bezpieczeństwa żywności Brazylia wznawia eksport do Rosji.    Brazylijski...

Dawał także do zrozumienia, że pójdzie w ślady prezydenta USA i prawdopodobnie doprowadzi do wycofania się Brazylii z porozumienia paryskiego w sprawie klimatu.

Drogę do takiej zmiany polityki wobec Amazonii przetarł prezydentowi Bolsonaro jego poprzednik, mający pod koniec kadencji poparcie zaledwie kilku procent wyborców prawicowo-liberalny prezydent Michel Temer, którego pozycję bardzo osłabiły dochodzenia lub zapowiedzi dochodzeń w sprawach korupcyjnych dotyczące jego najbliższych współpracowników. Dekretem z 2017 roku Temer zmienił status 4,5 miliona hektarów amazońskiego lasu deszczowego (obszar porównywalny ze Szwajcarią) na północy Brazylii, czego domagało się lobby plantatorów i hodowców w parlamencie.

Nowa minister rolnictwa starała się złagodzić wizerunek prezydenta Bolsonaro, jeśli chodzi o politykę w kwestii eksploatacji bogactw naturalnych Amazonii. Na piątkowej konferencji prasowej wypowiedziała się w obronie rdzennej ludności Amazonii. Broniła statusu "małych farmerów" oraz Indian, rdzennych mieszkańców puszczy amazońskiej.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu