Żywności w Polsce nie zabraknie. Ministrowie uspokajają

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-03-2020,10:35 Aktualizacja: 11-03-2020,10:39
A A A

- Mamy wystarczającą ilość żywności w Polsce, mamy też potencjał by produkować więcej - zapewnia Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. Zaapelowała, by nie robić zakupów na zapas w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

- Chciałabym zaapelować o zdrowy rozsądek i ostrożność. Branża produkcyjna produkująca żywność w Polsce jest zaangażowana na około 80 proc. mocy produkcyjnych. Zatem mamy jeszcze potencjał do tego, żeby produkować więcej. Zasoby i zapasy naprawdę w Polsce są - powiedziała szefowa resortu.

koronawirus, rynek mięsa, asf, wiesław różański, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego

Hodowcy stracili miliony przez ASF. Teraz może im zaszkodzić koronawirus

Z powodu afrykańskiego pomoru świń ograniczony jest eksport polskiej wieprzowiny do krajów pozaunijnych. Niestety, kłopoty branży mięsnej może pogłębić epidemia koronawirusa, która już wstrzymuje transporty. - Całe szczęście u...

Dodała, że nie ma potrzeby robić "impulsywnych, nadmiarowych" zakupów. - Absolutnie nie ma to żadnego uzasadnienia. Mamy wystarczającą ilość żywności w Polsce. Bardzo prosimy o roztropne chodzenie do sklepów z dużą liczbą osób; to także nie jest wskazane, więc nie rekomendujemy - stwierdziła.

O tym, że w Polsce nie zabraknie produktów żywnościowych zapewnia również Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Dodał, że spokojni możemy być również o dostawy prądu i benzyny. - Nie ma powodów dzisiaj do paniki, do wykupowania produktów żywnościowych - podkreślił na antenie Polskiego Radia.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia wirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Według informacji podanych przez resort zdrowia, w Polsce dotąd potwierdzono 25 przypadków zakażenia koronawirusem.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj