Żywność teraz będzie wyjątkowo droga

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-11-2022,12:20 Aktualizacja: 15-11-2022,12:44
A A A

Wzrost cen żywności będzie największy w czwartym kwartale br., w kolejnych będzie malał, a powrót do jednocyfrowego poziomu spodziewany jest w ostatnim kwartale 2023 r. - wynika z opublikowanego przez NBP listopadowego raportu o inflacji.

Narodowy Bank Polski opublikował "Raport o inflacji - listopad 2022 r." Zgodnie z przedstawioną centralną projekcją inflacji, spodziewany wzrost cen żywności w 2022 r. ma wynieść 15,3 proc., w 2023 r. - 13,6 proc., w 2024 r. - 4,4 proc., a w 2025 r. - 1,9 proc. r/r.

ceny żywności w Wielkiej Brytanii, Fraser McKevitt, firma Kantar

Ceny żywności rosną w rekordowym tempie. Coraz więcej rodzin nie radzi sobie finansowo

O rekordowe 14,7 proc. wzrosły w październiku ceny produktów żywnościowych w Wielkiej Brytanii w stosunku do tego samego miesiąca 2021 r. 27 proc. gospodarstw domowych nie radzi sobie finansowo.   Zajmująca się badaniami rynku firma...

Najwyższy wzrost cen żywności NBP przewidywany jest w bieżącym kwartale, kiedy wyniesie 22,1 proc. Zgodnie z raportem w pierwszym 2023 r. ceny żywności będą rosły w tempie 21,5 proc., a następnie inflacja cen żywności będzie systematycznie spadać. W IV kwartale 2023 r. prognozowany wzrost będzie już jednocyfrowy (6,4 proc.).

Według NBP presja na wzrost światowych cen surowców rolnych, spowodowana ograniczoną podażą i rosnącymi kosztami produkcji, spotęgowana skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę, nieco osłabła w III kwartale br.

"Przyczyniło się do tego zawarte w lipcu porozumienie o odblokowaniu eksportu pszenicy z Ukrainy przez Morze Czarne, jednak obawy o jej podaż w związku z rosyjską agresją utrzymują się. Ceny wielu surowców rolnych wciąż jednak podwyższają wysokie ceny surowców energetycznych wpływające na koszty transportu, energii elektrycznej oraz ceny nawozów sztucznych" - podkreślono w raporcie.

Dodano, że "w horyzoncie projekcji, wraz ze spadkiem cen surowców energetycznych oraz ograniczeniem skali zaburzeń wynikających z rosyjskiej agresji, ceny produktów rolnych na rynkach światowych powinny się stopniowo obniżać".

W raporcie przypomniano, że inflacja cen żywności i napojów bezalkoholowych wzrosła do 19,3 proc. we wrześniu (wobec 13,5 proc. w maju). "Szybszy wzrost cen żywności wynikał z przekładania się silnej presji kosztowej – związanej z wyższymi cenami surowców rolnych na rynkach światowych oraz wzrostem kosztów produkcji, w tym m.in. kosztów energii i nawozów – na ceny dóbr finalnych" - wyjaśniono.

Według danych NBP W październiku indeks cen surowców rolnych NBP był o 30,6 proc. wyższy niż przed rokiem.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu