Żywność podrożała w czerwcu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-07-2017,10:50 Aktualizacja: 12-07-2017,11:09
A A A

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu w stosunku do maja wyniósł 99,8 (ceny spadły o 0,2 proc.) - poinformował GUS. Oznacza to, że w ujęciu miesięcznym mieliśmy do czynienia z deflacją.

Stawki za żywność w czerwcu wzrosły w skali miesiąca o 0,1 proc., zaś rok do roku o 0,8 proc. "Najbardziej podrożały tłuszcze zwierzęce (1,2 proc.) oraz ryż (1,1 proc.). Więcej niż w maju konsumenci płacili za owoce (0,8 proc.) oraz mięso (przeciętnie o 0,5 proc.)" - czytamy w komunikacie.

żywność, marnowanie żywności, wyrzucanie żywności, banki żywności, marek borowski

Miliardy ton żywności lądują na śmietniku. Można temu zapobiec

Rocznie w skali świata marnowane jest bliski 1,3 miliarda ton żywności. Banki Żywności realizują projekt MOST, którego celem jest zminimalizowanie marnowania żywności - poinformował Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków...

Główny Urząd Statystyczny podaje też, że droższe niż przed miesiącem było również pieczywo (0,3 proc.) i czekolada (0,2 proc.). W czerwcu wyższe były ceny artykułów w grupie "mleko, sery, jaja" (przeciętnie o 0,1 proc.). Droższe niż w maju były ponadto ryby i owoce morza (0,1 proc.).

Spadły natomiast ceny warzyw (1,8 proc.), mąki (0,9 proc.), makaronów i produktów makaronowych (0,7 proc.), cukru (0,6 proc.) oraz tłuszczów roślinnych (0,3 proc.).

Napoje bezalkoholowe podrożały przeciętnie o 0,3 proc. Wzrosły ponadto ceny herbaty (0,9 proc.), kawy (0,8 proc.), kakao i czekolady w proszku (0,7 proc.), soków owocowych i warzywnych (0,3 proc.).

Zgodnie z poprzednimi danymi GUS inflacja w maju wyniosła 1,9 proc. licząc w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj