Żywność można promować przy każdej okazji. Rosną zyski z eksportu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-01-2018,11:00 Aktualizacja: 24-01-2018,11:15
A A A

Współpraca z polskimi producentami jest szansą na rozwój i korzystną współpracę zarówno dla importerów, jak i eksporterów - powiedział Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa podczas  spotkania z dyplomatami. W 2017 r. wartość eksportu żywności przekroczyła 25 mld euro.

W odrestaurowanych pomieszczeniach służewieckiego hipodromu odbyło się noworoczne spotkanie szefa resortu z przedstawicielami Korpusu Dyplomatycznego - ambasadorami oraz radcami rolnymi i handlowymi placówek dyplomatycznych krajów, które mają siedzibę w Warszawie.

promocja produktów rolnych, promocja żywności, komisja europejska, organizacje branżowe, zrzeszenia producentów

Można składać wnioski o dofinansowanie promocji żywności

Do 12 kwietnia Komisja Europejska przyjmuje wnioski dotyczące promowania europejskich produktów rolnych na rynkach UE i pozaeuropejskich. Bruksela w 2018 r. przeznaczy na ten cel 169 mln euro. Wnioski są przyjmowane za pośrednictwem...

"Sektor rolno-spożywczy stał się liderem polskiego handlu. W latach 2003-2017 wywóz wzrósł ponad sześciokrotnie - z 4 do ponad 25 mld euro. Znaczny i stabilny wzrost wymiany handlowej oznacza też, że jesteśmy partnerem perspektywicznym, a współpraca z polskimi producentami jest szansą na rozwój i korzystną współpracę zarówno dla importerów, jak i eksporterów produktów rolno-spożywczych" - powiedział Jurgiel, cytowany w komunikacie MRiRW.

Minister resortu rolnictwa podkreślił, że polskie firmy dokładają starań, aby produkty cechowały się najwyższą jakością i standardami bezpieczeństwa.

Dodał, że przedsiębiorstwa modernizując produkcję jednocześnie myślą, jak zachować smak produktów polskiego kulinarnego dziedzictwa i tradycji.

Na liście produktów tradycyjnych znajduje się prawie 1800 wyrobów, które są wytwarzane według tych samych receptur od co najmniej 25 lat. Natomiast w UE zostało już zarejestrowanych 40 produktów z Polski.

producenci żywności, długi producentów żywności, Krajowy Rejestr Długów, adam łącki

Producenci żywności są coraz częściej niewypłacalni

Długi producentów żywności przekraczają 375 mln zł - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Problem zaległości w największym stopniu dotyka branży mięsnej, której niespłacone zobowiązania...

"Cieszy mnie fakt, że polska żywność zdobywa uznanie coraz większej liczby odbiorców na całym świecie, a polskie firmy sektora rolno-spożywczego coraz chętniej wchodzą na zagraniczne rynki" - mówił polityk. Zapewnił o wspieraniu polskich producentów w zakresie wzmocnienia wizerunku tych produktów.

Zaproszenie na spotkanie, przyjęli przedstawiciele placówek dyplomatycznych z Afganistanu, Armenii, Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu, Bangladeszu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Chin, Chorwacji, Czarnogóry, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Iraku, Japonii, Kataru, Kazachstanu, Kolumbii, Republiki Korei, Libanu, Litwy, Malezji, Maroka, Mołdawii, Mongolii, Nigerii, Nowej Zelandii, Pakistanu, Panamy, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Sri Lanki, Syrii, Tajlandii, Tunezji, Wenezueli, Węgier i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu