Związkowcy apelują do premier Kopacz: proszę podjąć dialog

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Zacharuk | zacharuk@agropolska.pl
12-04-2015,22:10 Aktualizacja: 12-04-2015,22:29
A A A

Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność" w liście skierowanym do szefowej rządu kolejny raz domaga się podjęcia rozmów w sprawie realizacji rolniczych postulatów.

Rolnicy podkreślają, że mimo trwającej od 19 lutego akcji protestacyjnej przed gmachem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (wtedy powstało "zielone miasteczko"), Ewa Kopacz nie interesuje się ich problemami.

"(...) Postulaty Związku nie zostały do tej chwili zrealizowane, a mimo wielokrotnie ponawianych wniosków o spotkanie i podjęcie dialogi ze Związkiem, Pani Premier nadal nie odpowiedziała na nasze pisma i postulaty" - pisze NSZZ RI "Solidarność".

"Chcemy wierzyć, że nie brakuje Pani Premier woli dialogu, dlatego mamy nadzieje, że tym razem Pani Premier znajdzie czas by spotkać się z rolnikami i pochylić się nad problemami polskiego rolnictwa" - czytamy w dalszej części listu.

Czego domagają się protestujący? Szybkiego przygotowania i przyjęcia rozwiązań prawnych "uszczelniających proces obrotu ziemią rolną", a także wystąpienia przez rząd do Unii Europejskiej o przedłużenie moratorium na sprzedaż ziemi cudzoziemcom o kolejne 5 lat.

Na tym jednak nie koniec, bo rolnicy domagają się również "podjęcia odpowiednich działań mających na celu poprawę pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym" oraz przyjęcie rozwiązań prawnych wprowadzających "mechanizmy stabilizujące dochody rolników m.in. w postaci tzw. siatki bezpieczeństwa" oraz utworzenia "Funduszu Gwarancyjnego dla rolników za sprzedane produkty rolne, tworzonego ze środków własnych podmiotów skupowych, także podmiotów importujących produkty rolne".

Poza tym NSZZ RI "Solidarność" chce szybkiego powołania Komisji Rolniczego Dialogu Społecznego, a także nowelizacji ustawy Prawo łowieckie m.in. w kierunku "zapewnienia obiektywności i transparentności w kwestii szacowania szkód łowieckich".

Kończąc list - przewodniczący NSZZ RI "Solidarność" Jerzy Chróścikowski (senator PiS) - wyraża nadzieję, że szefowa rządu "podejmie dialog", a problemy rolnictwa oraz propozycje ich rozwiązania "zostaną omówione na spotkaniu we wspólnie uzgodnionym terminie".

[WIDEO] Trwający do dziś rolniczy protest przed KPRM rozpoczął się demonstracją 19 lutego:

[WIDEO] Sławomir Izdebski ogłosił zawieszenie akcji protestacyjnej rolniczego OPZZ:

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu