Zwalczanie barszczu Sosnowskiego. Robot polskich naukowców z nagrodą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-12-2022,16:45 Aktualizacja: 08-12-2022,14:47
A A A

Główną nagrodę na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS przyznano za urządzenie mikrofalowe (robot zdalnie sterowany) do niszczenia roślin inwazyjnych, w szczególności barszczu Sosnowskiego.

Za stworzenie "Mikrofalowego urządzenia do niszczenia roślin inwazyjnych" nagrodzono zespół naukowców z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, w składzie:

  • dr inż. Beata Grygierzec z Katedry Agroekologii i Produkcji Roślinnej, Wydział Rolniczo-Ekonomiczny UR w Krakowie;
  • dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK z Katedry Inżynierii Produkcji, Logistyki i Informatyki Stosowanej, Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki URK (Rektor URK);
  • dr hab. inż. Krzysztof Słowiński, prof. URK z Katedry Użytkowania Lasu, Inżynierii i Techniki Leśnej, Wydział Leśny UR Kraków.

Stworzony robot zdalnie sterowany służy do niszczenia roślin inwazyjnych, w szczególności barszczu Sosnowskiego. A z tą rośliną, sprowadzoną kiedyś do Polski jako potencjalne źródło paszy dla zwierząt hodowlanych, są u nas od lat problemy. Stanowi zagrożenie, bo kontakt z nią grozi poparzeniami, które mogą doprowadzić nawet do śmierci, a jednocześnie niełatwo ją zwalczać, o czym niejednokrotnie pisaliśmy.

Barszcz Sosnowskiego, Janusz Mazurek, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławi, rośliny inwazyjne

Zagrożenie barszczem Sosnowskiego rośnie z roku na rok

Nasiona barszczu Sosnowskiego bardzo łatwo są przenoszone przez człowieka, dlatego gatunek wyraźnie się rozprzestrzenia i tworzy coraz liczniejsze ogniska - wskazuje dr Janusz Mazurek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Barszcz Sosnowskiego...
"Mobilne urządzenie może być stosowane w różnych typach siedlisk (zmiennie uwilgotnionych; jednostkowy nacisk urządzenia na podłoże jest trzykrotnie mniejszy niż pod stopą człowieka). Mikrofale emitowane przez anteny urządzenia są w stanie niszczyć rośliny barszczu w każdej fazie wzrostu fenologicznego. W przeciwieństwie do innych znanych technologii, urządzenie potrafi trwale ograniczyć zdolność kiełkowania nasion, czego do tej pory nie uzyskano innymi metodami" – czytamy w opisie urządzenia na portalu krakowskiego UR.

Jak w nim zapewniono, wyniki prac dotyczą trwałej eliminacji niepożądanej roślinności inwazyjnej z różnych siedlisk, w tym obszarów cennych przyrodniczo, np.: Natura 2000, parki krajobrazowe, parki narodowe.

"Autorzy proponują do niszczenia roślinności inwazyjnej promieniowanie mikrofalowe emitowane z anteny tubowej na rośliny i do podłoża. Promieniowanie emitowane w ten sposób powoduje nagrzewanie roślin i podłoża w tym korzeni, co powoduje w nich denaturyzację białka, a tym samym ich unicestwienie. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest również nagrzewanie i przez to niszczenie licznych nasion wokół roślin inwazyjnych, z których mogłyby powstać nowe rośliny inwazyjne w kolejnym sezonie wegetacyjnym" - wskazali naukowcy.

Teraz można tylko czekać, czy robot trafi w jakiś sposób na rynek. Jako możliwe formy komercjalizacji UR w Krakowie wymienia: spółka typu spin-off, sprzedaż, licencja.

Warto dodać, że Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS jest jednym z największych, międzynarodowych wydarzeń w Polsce, promujących wynalazczość i innowacje. Podczas wystawy prezentowane są m.in. osiągnięcia instytutów badawczych, uniwersytetów i politechnik, jak również innowacyjnych przedsiębiorstw i indywidualnych wynalazców. Co roku prezentowanych jest kilkaset wynalazków z około 25 krajów.

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu