Żurawie i kruki wyjadły kukurydze. Rolnicy chcą odszkodowań

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-06-2021,12:30 Aktualizacja: 14-06-2021,12:34
A A A

Jednemu rolnikowi kukurydzę wyjadły żurawie, drugiemu kruki. Łączą ich brak plonu, straty i widmo braku odszkodowania. Z problemem ptaków stołujących się na polach boryka się wielu gospodarzy.

Pan Mirosław z Lemierzycka (pow. sulęciński, woj. lubuskie) stracił kukurydzę zasianą na ok. 20 hektarach. Straty oszacował na 30 tys. złotych. Ziarno, jako przysmak potraktowały żurawie.

żurawie, straty w uprawach, dzikie ptaki, ministerstwo środowiska, Małgorzata Golińska

Żurawie stołują się na polach. Ale państwo za szkody nie zapłaci

Oszacowanie szkód i udowodnienie, że zostały wyrządzone przez żurawie, byłoby bardzo trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe - przekonuje wiceszefowa resortu środowiska. Rolnicy nie mają się więc co łudzić co do ewentualnych odszkodowań za...

- Do 10 dni ta roślina korzysta z tego ziarka. Żurawie wyciągają ją i te ziarko zjadają. W konsekwencji roślina umiera samoistnie - wytłumaczył przed kamerą TVP3 Gorzów rolnik. Według niego problem z dzikim ptactwem narasta. Zamiast kilku sztuk, jak kiedyś, na pola przylatują teraz całe stada.

Jednocześnie trzeba przypomnieć, że zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, odszkodowania mogą być wypłacone z budżetu państwa jedynie w przypadku, gdy szkody zostały wyrządzone przez bobry, rysie, wilki, żubry lub niedźwiedzie.

O ptakach będących pod ochrona nie ma tam mowy. Można je jedynie płoszyć, a i to za zgodą organów ochrony środowiska.

Mimo to pan Mirosław nie chce zostawić tej sprawy. Zamierza m.in. wystąpić do rzecznika praw obywatelskich, by ten interweniował w sprawie zmiany przepisów.

O oszacowanie szkód i rekompensatę od Skarbu Państwa, mimo że kruki, które ogołociły mu kukurydzę z 17 hektarów też nie są wpisane we wspomnianą ustawę, będzie również walczył rolnik z Żabna (pow. sławieński, woj. zachodniopomorskie).

wielowieś, martwe ptaki na polu, krotoszyn, Bartosz Karwik

Pole pełne martwych ptaków

Pracownicy Schroniska dla zwierząt w Krotoszynie (woj. wielkopolskie) wspólnie z policją przeszukali pole w Wielowsi, gdzie w niedzielę znaleziono martwe ptaki. Łącznie zabezpieczono 30, w tym bardzo rzadkie - kanię rudą i orła bielika....

- Ptaki zjadły mi młode zasiewy i nic z nich nie będzie. W uprawę zainwestowałem 20 tysięcy złotych. Gdybym zebrał plon, to by było około 100 tysięcy zł przychodu - szacuje w rozmowie z portalem sławno.naszemiasto.pl pan Adam.

Według niego na ponowny zasiew kukurydzy jest za późno. Dlatego planuje posiać grykę, aby w ten sposób przynajmniej spróbować wyjść na zero.

Warto dodać, że sprawa odszkodowań dla rolników za straty wyrządzane przez dzikie ptaki z żurawiami i gęsiami na czele, była przedmiotem wystąpień wielu organizacji.

Urzędnicy z resortów odpowiadali zawsze jednak w podobnym tonie: że straty z uwagi na charakter bytowania ptaków byłoby ciężko rzetelnie oszacować i udokumentować. A tylko taka może być podstawa do odszkodowań z kasy państwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu