Znamy nowe stawki opłat za usunięcie drzew i krzewów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-06-2017,13:20 Aktualizacja: 08-06-2017,13:25
A A A

Nowe stawki opłat za usunięcie drzew i krzewów określa projekt rozporządzenia wniesionego do zaopiniowania przez ministra środowiska. Przepisy mają wejść w życie 17 lipca.

W projekcie resort środowiska zaproponował, aby stawka za jeden cm obwodu pnia kasztanowca zwyczajnego, klonu, topoli czy wierzby, mierzonych na wysokości 130 cm, wynosiła odpowiednio 12 zł dla drzewa, którego obwód nie przekracza 100 cm i 15 zł dla drzewa o obwodzie pnia powyżej 100 cm.

wycięcie drzewa na polu, wycinka drzew, drzewa, ustawa o ochronie przyrody

Przepisy dotyczące wycinki drzew zaostrzone. Ustawa podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o ochronie przyrody, która zaostrza obowiązujące od początku roku liberalne prawo dotyczące wycinki drzew na prywatnych gruntach. W pewnych przypadkach, by wyciąć drzewo trzeba będzie wcześniej...

Stawka za jeden cm obwodu pnia usuniętej brzozy, lipy, olchy, sosny czy świerku będzie wynosiła 25 zł bądź 30 zł, w zależności od obwodu pnia. Natomiast dla buku pospolitego, gruszy, jabłoni i leszczyny tureckiej wysokość opłat za jeden cm obwodu pnia została ustalona na poziomie 55 zł i 70 zł.

W stosunku do cisu, głogu, jałowca czy jodły koreańskiej resort zaproponował stawki na poziomie 170 zł i 210 zł.

W uzasadnieniu rozporządzenia zwrócono uwagę, że podstawę określenia wysokości opłaty stanowią koszty odtworzenia drzewa o podobnej wielkości danego gatunku lub rodzaju.

Podział drzew został dokonany ze względu na szybkość przyrostów grubości pnia.

Stawka opłat za wycięcie krzewu została zróżnicowana ze względu na powierzchnię oraz gatunek.

drzewa, wycinka drzew, ekolodzy zablokowali wycinkę, wycinka Puszczy Białowieskiej, Greenpeace

Ekolodzy zablokowali wycinkę Puszczy Białowieskiej

Aktywiści Greenpeace i Fundacji Dzika Polska rozpoczęli blokadę wycinki w Puszczy Białowieskiej. 15 osób zablokowało pracę ciężkiego sprzętu wycinającego starą część puszczy i rozwinęło banery z hasłami "Stop wycince!" i "Cała...

Według projektu usunięcie jednego m2 krzewu ma wynosić 10 zł dla dereni rozłogowej, róży pomarszczonej, sumaka, tawuły kutnerowatej i świdośliwy kłosowej.

Za usunięcie pozostałych gatunków krzewów trzeba będzie zapłacić 40 zł za m2, jeśli ogólna powierzchnia zakrzewienia nie przekracza 100 m2 lub 50 zł dla krzewów powyżej 100 m2.

Resort podkreślił, że zaproponowane kwoty nie przekraczają maksymalnych stawek, czyli 500 zł za usunięcie drzewa i 20 zł za usunięcie krzewu.

Od 1 stycznia to rady gminy w drodze uchwały ustalają wysokość stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów.

W przypadku braku odpowiedniej uchwały do ustalania opłat krzewów stosowano maksymalne stawki.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement