Zmowa producentów pasz dla zwierząt. UOKiK nakłada karę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-02-2021,12:30 Aktualizacja: 08-02-2021,12:50
A A A

Prezes UOKiK nałożył 2,5 mln zł kary na spółkę Polmass za zmowę i ograniczający konkurencję podział rynku pasz dla zwierząt. Druga strona zmowy - spółka Agro-Netzwerk Polska - zawiadomiła o zmowie i uniknęła odpowiedzialności.

Według urzędu antymonopolowego, zmowa miała ograniczać swobodę wyboru rolnikom i sprzedawcom preparatów mlekozastępczych, czyli mieszanek używanych do karmienia młodych zwierząt. Jak oświadczył Tomasz Chróstny, prezes Urzędu postępowanie wykazało, że przedsiębiorcy podzielili pomiędzy sobą rynek.

skup jabłek, zmowa cenowa na rynku jabłek,Świętokrzyska Izba Rolnicza, uokik

Zmowa cenowa na jabłkach? Ministerstwo uruchamia UOKiK

Ministerstwo rolnictwa wystąpiło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o podjęcie działań w sprawie ewentualnej zmowy cenowej i spekulacji przy skupie jabłek. Komunikat w tej sprawie przekazała Krajowa Rada Izb Rolniczych. "Mając...

"Ustalili, że nie będą sprzedawać swoich produktów do odbiorców drugiego uczestnika zmowy, nawet jeśli potencjalny kontrahent sam się do nich zgłosi. Zmowa trwała 7 lat i przez ten okres hodowcy bydła czy sprzedawcy pasz nie mieli możliwości swobodnego wyboru preparatów. Jeżeli byli wcześniej klientami jednej firmy, nie mogli kupić wyrobów od drugiej. Brak rywalizacji o klienta sprzyjał utrzymaniu wyższych cen sprzedaży produktów" - wyjaśnił.

Jak zaznaczył UOKiK, w tym czasie przedsiębiorcy monitorowali, czy druga strona dotrzymuje ustalonych warunków i reagowali w sytuacji, gdy zmawiający się łamał warunki niedozwolonego porozumienia.

Chróstny podkreślił, że ukarana została tylko spółka Polmass, ponieważ druga strona porozumienia - spółka Agro-Netzwerk - skorzystała z programu łagodzenia kar leniency, poszła na współpracę i dostarczyła dowodów.

"Dlatego zdecydowałem o odstąpieniu od nałożenia kary finansowej na tego przedsiębiorcę. Chcemy pokazać, że współpraca z Urzędem się opłaca - warto przyznać się do winy zanim samodzielnie zidentyfikujemy nieprawidłowości i rozpoczniemy nasze działania" - podkreślił.

Decyzja jest nieprawomocna, ukarana spółka ma prawo odwołać się od niej do sądu.

UOKiK przypomniał, że w 2020 r. spółka Polmass została już ukarana za niedozwolone porozumienie z firmą Ekoplon. Nałożone wówczas sankcje wyniosły 12,4 mln zł dla Ekoplonu i 4,7 mln zł dla Polmassu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj