Złe wieści dla rolników. Nawozy drożeją i będą drożeć

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-05-2019,8:10 Aktualizacja: 20-05-2019,8:18
A A A

Zdecydowana większość środków produkcji dla rolnictwa była w marcu wyraźnie droższa niż rok wcześniej. Najbardziej podrożały nawozy mineralne oraz maszyny rolnicze. Stosunkowo niewielkie podwyżki cen odnotowano w przypadku środków ochrony roślin.

Tak wynika z majowego wydania "Rynku Rolnego", czyli comiesięcznego opracowania Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

nawozy mineralne, ceny nawozów, dolnośląska izba rolnicza, ministerstwo rolnictwa, pomoc de minimis

Zmowa na rynku? Izba chce monitoringu cen nawozów

Dolnośląska Izba Rolnicza (DIR) domaga się, by państwo monitorowało działania producentów nawozów mineralnych dotyczące ustalania cen wyrobów. Wystąpienie w tej sprawie zostało już przekazane do ministerstwa rolnictwa. Jak...

Wspomniane pestycydy podrożały w marcu o 0,2 proc. w porównaniu z lutym, ale już o 2,3 proc. w relacji rocznej. Dynamika podwyżek cen środków ochrony roślin się zwiększa.

Coraz drożej jest na rynku nawozów mineralnych, których stawki od września 2018 r. ciągle idą w górę. W dodatku w lutym i marcu wzrost cen sięgał przeciętnie 2 proc. i był wyraźnie wyższy niż w ostatnich miesiącach 2018 r.

"Marcowe podwyżki cen wynikały przede wszystkim z sezonowego wzrostu popytu. Wzrost cen dotyczył wszystkich analizowanych nawozów, przy czym w największym stopniu podrożały nawozy azotowe. Pod wpływem obserwowanego od kilku miesięcy znacznego wzrostu cen nawozów, ich ceny w marcu były już średnio o 8,7 proc. wyższe niż rok wcześniej, a najbardziej w tym okresie podwyższono ceny fosforanu amonu (o 11,8 proc.)" - wskazuje w opracowaniu Arkadiusz Zalewski z IERiGŻ.

Jak przekonuje ekspert, w kolejnych miesiącach prawdopodobnie będzie się utrzymywał zwiększony popyt na nawozy mineralne, w tym głównie na azotowe, co może przełożyć się na dalsze podwyżki.

nawożenie, lubuska izba rolnicza, stanisław myśliwiec, azot, stosowanie nawozów azotowych

1 marca to za późno. Izba chce zmienić terminy stosowania nawozów

"Przyroda po raz kolejny pokazała przewagę nad ustawodawcą" - pisze w wystąpieniu do resortu rolnictwa Lubuska Izba Rolnicza. Wnosi o umożliwienie stosowania nawozów azotowych wcześniej niż pozwalają na to obecne przepisy. Zdaniem...

"Wzrost cen może być również następstwem obserwowanych od kilkunastu miesięcy stopniowych podwyżek cen nawozów w handlu światowym. W ciągu ostatnich 12 miesięcy światowe ceny nawozów mineralnych wzrosły średnio o prawie 8 proc." - wskazuje Zalewski.

Jeśli chodzi o relacje cen nawozów mineralnych do stawek zbóż, to także nie ma dobrych wieści dla rolników.  Jak wynika z wyliczeń IERiGŻ, średnio na zakup 1 kg czystego składnika nawozu należało w marcu przeznaczyć równowartość 4,5 kg pszenicy, czyli o 0,1 kg więcej niż w lutym (ale o 0,6 kg mniej niż rok wcześniej).

"Relacje cen nawozów do cen skupu żywca wieprzowego były lepsze niż miesiąc wcześniej. Były jednak nadal zdecydowanie gorsze niż przed rokiem. Średnio na zakup 1 dt czystego składnika nawozu należało przeznaczyć równowartość 83 kg żywca wieprzowego, tj. o 5 kg mniej niż w lutym br. oraz o 9 kg więcej niż rok wcześniej" - czytamy w "Rynku Rolnym".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj