Zimowe winobranie zakończone. Powstanie unikatowy trunek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Elżbieta Bielecka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-02-2018,11:40 Aktualizacja: 08-02-2018,12:01
A A A

Winogrona na wino lodowe zebrano w Baniewicach na Pomorzu Zachodnim. Aby można było stworzyć ten trunek, owoce muszą najpierw zamarznąć. Wino lodowe jest bardzo słodkie, a jego producenci określają je jako "unikatowe".

O tym, czy winogrona nadają się do zebrania, musiał zdecydować specjalista. - Dziś rano, o godz. 2.30 Frank Faust, nasz enolog stwierdził, że winogrona są odpowiednio zamarznięte i można rozpocząć zbiory - powiedział w środę Jacek Turnau z Winnicy Turnau. Wyjaśnił, że zamarznięcie winogron jest czynnikiem kluczowym.

wina, produkcja wina, przemysł winiarski, winobranie, fundacja Galicja Vitis, podkarpacie, ewa wawro

Wina z rocznika 2017 jak na lekarstwo. Trunek będzie poszukiwany

Wina z rocznika 2017 będą poszukiwane ze względu na wyjątkowo słaby plon zebrany z winnic - uważa Ewa Wawro, prezes fundacji "Galicja Vitis". - Z tego rocznika wina będzie jak na przysłowiowe lekarstwo - dodała. - Tylko nieliczni...

- Dzięki zamarznięciu wody w gronach, wyciskamy z nich tylko niewielką ilość bardzo słodkiego moszczu. Po jego przefermentowaniu powstaje wino lodowe - powiedział Turnau.

Dodał, że w porównaniu z winami, które wytwarza się po zbiorach jesiennych, moszczu z winogron zbieranych zimą jest bardzo mało - ze 100 kg winogron zebranych jesienią wyciska się bowiem ok. 70 l moszczu, a z tej samej ilości winogron "zimowych" zaledwie 20 l.

Winogrona zebrane w winnicy przewożone są do winiarni, a tam zasypywana jest nimi prasa. Kiedy się napełni, następuje proces wyciskania, który w przypadku win lodowych jest dłuższy niż zazwyczaj i może trwać ok. 8 godzin.

- Ważne jest, aby w ciągu dnia na zewnątrz także była minusowa temperatura, aby winogrona nie rozmarzły w prasie - wyjaśnił Turnau.

Wyciśnięty moszcz przepompowywany jest do kadzi. Kolejnym etapem jest ściśle nadzorowana fermentacja, która trwa ok. dwóch tygodni.

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa, branża winiarska, produkcja wina, cydr

Winiarze podsumowali rok. Są powody do optymizmu, ale też wyzwania

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa podsumował miniony rok. Co się w branży udało, a co okazało się porażką? Pod jakim kątem był to przełomowy rok? 2017 rok w ZP PRW przyniósł duże zmiany. Prezesem została Magdalena Zielińska,...

Przygotowania do zimowego zbioru rozpoczęły się już jesienią. - Po normalnych zbiorach, które kończą się na przełomie września i października, pozostawia się część najwyższej jakości winogron na krzewach. Owoce te zostają przykryte folią, która pełni funkcję ochronną. Później tylko czekamy na mrozy - powiedział ekspert. Dodał, że na krzewach pozostała odmiana winogron Johanniter, jedna z najlepiej nadających się do wina lodowego w Polsce.

Czekanie na wino lodowe to próba cierpliwości. - W zeszłym roku zbieraliśmy winogrona w święto Trzech Króli. W tym roku też mieliśmy nadzieję na zbiory na początku stycznia, ale zima okazała się bardzo łagodna i pojawiła się obawa, czy w ogóle dojdzie do zbiorów - powiedział współwłaściciel winnicy. Ubiegłoroczne wino lodowe - pierwsze wyprodukowane przez winnicę - zostało już nagrodzone na konkursach win w Polsce i w Niemczech.

Jak zapewnia Jacek Turnau, klimat w woj. zachodniopomorskim doskonale nadaje się do uprawy winorośli na lodowe wina. - Długą tradycję wytwarzania win lodowych mają Niemcy, w ostatnich latach jednak produkcja spada - to z powodu braku mrozów. U nas na szczęście one występują. Liczymy na to, że w naszej winnicy produkcja wina lodowego stanie się tradycją - powiedział.

Wina z dzisiejszego zbioru mają być gotowe na przełomie maja i czerwca. Według informacji producentów, wino lodowe może być przechowywane nawet 30 lat.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu